Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Panichida w Chełmie
ks. mitrat Jan Łukaszuk, 01 lipca 2016
1 lipca br. ks. mitrat Jan Łukaszuk w asyście ks. protodiakona Wadima Sztemburskiego sprawował panichidę za spokój dusz trzech żołnierzy rosyjskich poległych w czasie działań zbrojnych I wojny światowej w okolicach wsi Wólka Czułczycka (gm. Chełm).
Odkryte podczas prac ziemnych we wrześniu 2015 r. szczątki żołnierzy spoczęły we wspólnej mogile na cmentarzu wojennym w Pokrówce k. Chełma. Podczas prac archeologicznych prowadzonych pod kierownictwem Stanisława Gołuba znaleziono przy nich m.in. ikonkę i dwa krzyżyki prawosławne.
W modlitwie uczestniczył również ks. Piotr Wnuczek, wikariusz parafii rzymskokatolickiej Rozesłania św. Apostołów w Chełmie. Podczas ceremonii liturgicznej obecni byli przedstawiciele chełmskich władz gminnych i powiatowych oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Straż przy mogile pełnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Lublina.
fot. ks. Wadim Sztembuski
Odkryte podczas prac ziemnych we wrześniu 2015 r. szczątki żołnierzy spoczęły we wspólnej mogile na cmentarzu wojennym w Pokrówce k. Chełma. Podczas prac archeologicznych prowadzonych pod kierownictwem Stanisława Gołuba znaleziono przy nich m.in. ikonkę i dwa krzyżyki prawosławne.
W modlitwie uczestniczył również ks. Piotr Wnuczek, wikariusz parafii rzymskokatolickiej Rozesłania św. Apostołów w Chełmie. Podczas ceremonii liturgicznej obecni byli przedstawiciele chełmskich władz gminnych i powiatowych oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Straż przy mogile pełnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Lublina.
fot. ks. Wadim Sztembuski