Delegacja z kaplicy św. Grzegorza w Warszawie odwiedziła Barcelonę

Alina Awramiuk-Godun, 23 lutego 2016

W dniach 11-15 lutego czteroosobowa delegacja z kaplicy św. Grzegorza w Warszawie pod przewodnictwem ks. Henryka Paprockiego odwiedziła prawosławną parafię pod wezwaniem św. Męczennicy Eulalii w Barcelenie. Zaproszenie wiązało się z obchodami święta parafialnego, w którym uczestniczyli również przedstawiciele biskupa serbskiego z Francji i goście z Serbii – biskup czarnogórski Amfilochiusz. Barcelońska parafia znajduje się w jurysdykcji prawosławnego Kościoła serbskiego, zwierzchnikiem jest biskup z Francji, ale wielu parafian to Katalończycy i Hiszpanie.
Wspomnienie św. Eulalii przypada na 12 lutego. Jest to miejscowa święta – Eulalia Barcelońska - z czasów przed podziałem Kościoła. Uroczysta Liturgia świąteczna była odprawiana w niedzielę. Celebrował ja biskup Amfilochiusz, uczestniczyli w niej zaproszeni duchowni z Hiszpani, Francji, Serbii oraz z Polski.

Czterodniowy pobyt w Barcelonie obfitował w wiele atrakcji. W pierwszym dniu najważniejszym wydarzeniem był wykład ojca Henryka dla miejscowych parafian. Wykład tłumaczyła dawna parafianka kaplicy św. Grzegorza Justyna Piruta, która obecnie mieszka z rodziną w Barcelonie. To dzięki zaangażowaniu jej oraz jej męża nawiązany został kontakt z prawosławnymi z Polski.
Głównym punktem kolejnego dnia pobytu była wizyta wraz z biskupem czarnogórskim w katedrze barcelońskiej, w której znajdują się relikwie świętej Eulalii. Niedzielę rozpoczęła uroczysta Liturgia. Po nabożeństwie odbył się obiad, w którym uczestniczyli parafianie i zaproszeni goście.
Pobytowi polskiej delegacji towarzyszyła wystawa zdjęć z życia kaplicy św. Grzegorza w Warszawie, którą przygotował fotograf Mariusz Wideryński.

Fot. Mariusz Wideryński