Zmarł ks. mitrat Włodzimierz Szumikowski

orthodox.pl, 14 listopada 2021

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, iż dnia 13 listopada br., w godzinach wieczornych zmarł ks. mitrat Włodzimierz Szumikowski, wieloletni proboszcz i rezydent parafii prawosławnej w Ploskach.


Ksiądz mitrat Włodzimierz Szumikowski urodził się w 1937 roku w Maleszach. W 1969 roku ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie. 2 sierpnia 1970 roku z rąk Jego Eminencji metropolity Bazylego otrzymał święcenia diakońskie. Posługę diakońską pełnił w parafii św. św. ap. ap. Piotra i Pawła w Siemiatyczach. 9 listopada 1973 roku ponownie z rąk Jego Eminencji metropolity Bazylego otrzymał święcenia kapłańskie. Pierwszą parafią ks. Włodzimierza było Kuraszewo. W 1976 roku został podniesiony do godności protoijereja. W 1979 roku został mianowany proboszczem parafii w Ploskach. Funkcję tę pełnił do 2018 roku, kiedy został przeniesiony w stan spoczynku i mianowany rezydentem parafii w Ploskach. Za wierną służbę Cerkwi został nagrodzony w 2009 roku mitrą.

Pogrzeb błogosławionej pamięci ks. mitrata Włodzimierza Szumikowskiego odbędzie się w poniedziałek, 15 listopada 2021 roku, w cerkwi Przemienienia Pańskiego w Ploskach. O godzinie 9.00 w miejscowej cerkwi sprawowana będzie św. Liturgia. Następnie odprawiony zostanie obrzęd pogrzebu kapłana, po którym ciało duchownego spocznie przy świątyni parafialnej. W niedzielę, 14 listopada br., o godz. 17.00 odprawiona zostanie panichida.

zdjęcie: Michał Dziewiatowski

za: orthodox.pl