Jak nauczyć się modlić?

tłum. Justyna Pikutin, 30 października 2021

W języku greckim jest powiedzenie, podobne do polskiego: “Apetyt rośnie w miarę jedzenia”. By nauczyć się modlić, należy zmobilizować się do tego działania. Bóg w Ewangelii mówi: “Królestwo Niebios zdobywa się w trudzie i ci, którzy się trudzą, zdobywają je.” (Mt 11, 12) - to znaczy, że jest ono brane siłą, a ci, którzy się wysilają, rozkoszują się nim.

By nauczyć się modlitwy, należy zacząć się modlić! Wtedy modlitwa sama w wyniku naszych starań zacznie na nas oddziaływać. A w każdym z nas będzie ona działała wyjątkowo i niepowtarzalnie, ponieważ wszyscy jesteśmy unikalni, a modlitwa - to wyraz konkretnej duszy w jej kontakcie z Bogiem.

Co pomaga nam w modlitwie? Przestrzeganie przykazań. Wystarczy lekko naruszyć przykazania, by potknąć się również w modlitwie. By to naprawić, zostały nam dane św. Sakramenty. Spowiedź, a szczególnie św. Eucharystia. W modlitwie pomaga posłuszeństwo, skupienie i milczenie.

Jak uczą starcy, ten, kto rozpoczyna drogę modlitwy, powinien skupiać się nie na jakości, a na ilości modlitwy. Po prostu bezustannie powtarzajcie modlitwę i to wszystko. Potem z pewnością nadejdzie moment, gdy modlitwa stanie się własnością waszych serc, a dusze skosztują słodyczy modlitwy i poczują, że nie ma nic bardziej pożądanego na tym świecie. W taki sposób rozwiązany zostaje problem nauczenia się modlitwy.

A potem już sama modlitwa na nas wpływa. Starzec Efrem z Katunaki mówił: “Nie ja kieruję modlitwą, a modlitwa mną kieruje”. I modlitwa zaprowadzi nas tam, gdzie chce Bóg.

metropolita Limassol Atanazy

za: pravoslavie.ru

fotografia: Sheep1389 /orthphoto.net/