Relikwie śww. Piotra i Pawła w Siemiatyczach

o. Paweł Sterlingow, 13 października 2021

W dniach 9-10 października 2021 roku w siemiatyckiej parafii pw. śww. apostołów Piotra i Pawła miały miejsce uroczystości powitania relikwii patronów cerkwi parafialnej. W połowie września relikwie zostały przywiezione do Siemiatycz i umieszczone w ikonie świętych apostołów.

W sobotnie popołudnie 9 października ikona wraz z relikwiami zostały procesyjnie przeniesione z kaplicy domu parafialnego do głównej świątyni. Następnie rozpoczęło się całonocne czuwanie, któremu przewodniczył Jego Ekscelencja biskup Warsonofiusz. Hierarsze asystowali duchowni z Dekanatów Bielskiego, Kleszczelowskiego i Siemiatyckiego. Po nabożeństwie odczytano akatyst do świętych apostołów.

W niedzielę 10 października, Jego Ekscelencja biskup Warsonofiusz przewodniczył św. Liturgii, po której miała miejsce uroczysta procesja.

Na zakończenie uroczystości biskup Warsonofiusz podkreślił rangę historycznego wydarzenia przybycia relikwii świętych apostołów Piotra i Pawła do Siemiatycz. Jego Ekscelencja zwrócił uwagę na działanie Opatrzności Bożej, dzięki której w jubileuszowym 590 roku istnienia parafii otrzymano taki dar.

Podczas dwudniowych uroczystości w nabożeństwach uczestniczyli liczni wierni z Siemiatycz i różnych miejsc Podlasia.

Na pamiątkę przybycia relikwii śww. apostołów Piotra i Pawła do Siemiatycz w każdą drugą niedzielę miesiąca będzie sprawowany molebien do świętych apostołów, podczas którego wznoszone będą modlitwy za wszystkich parafian, ofiarodawców i ludzi dobrej woli.

Fotografie: Piotr Sterlingow

za: orthodox.pl