Zboża i zioła

ks. Jarosław Jóźwik, 04 września 2021

To już kolejny raz, gdy Parafia w Topilcu zrealizowała projekt, w którym mieszkańcy Topilca i okolic, mogli wspólnie poznawać, zaś starsi, przypominać zwyczaje i obrzędy ludowe. W tym roku skupiliśmy się na dwóch działaniach, polegających na przeprowadzeniu warsztatów i obrzędów związanych ze zbożem i ziołami.

Pierwszym naszym spotkaniem było zwiedzanie Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W tym miejscu nasza grupa, nie tylko usłyszała ciekawe historie, lecz również wzięła udział w warsztatach, które wzbogaciły naszą wiedzę o ziołach i miodzie.

Kolejnym wydarzeniem w ramach zadania “Zboże i zioła - Dar Boga. Tradycyjne obrzędy ludowe”, był wyjazd do Ziołowego Zakątka w miejscowości Koryciny. To miejsce, które jest bardzo znane w Polsce. Wspaniałe ogrody, ścieżki tematyczne, budynki pozwalają każdemu na zanurzenie się w tematyce ziół i roślin. Warsztaty, na których mogliśmy stworzyć mieszanki ziół, to nie tylko możliwość zabrania kolejnego produktu, lecz przede wszystkim doskonała szkoła tworzenia takiego specyfiku, który wspomoże nasz organizm i oczyści go z toksyn i niepożądanych substancji.

Po dwóch spotkaniach warsztatowych, przyszedł czas na uczestnictwo w tradycyjnych obrzędach ludowych. W tym celu z grupą naszych uczestników zadania, 24 lipca, udaliśmy się do Studziwod. Tam, pod czujnym okiem Pana Doroteusza Fionika i osób z zespołu Żemerwa, mogliśmy uczestniczyć w Spotkaniu Żniwnym ”OLEŃ PO BORU CHODIT”. Tam jako zaproszeni do pomocy żniwiarze, braliśmy udział w tradycyjnych dożynkach w uroczysku Staryje Poruby. Kosa, sierp, wiązanie warkoczy i stawianie snopków, były doskonałym przypomnieniem lat, gdy nie było jeszcze, tak rozwiniętej mechanizacji rolnictwa, a każdy kłos był podniesiony i złożony z innymi oczekując na młócenie.

Tydzień po spotkaniu w Studziwodach, miała miejsce rewizyta osób ze Stowarzyszenia Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach oraz zespołu Wasiloczki, Tym razem, to oni przyjechali do Topilca, aby wspomóc nas w tradycyjnych żniwach. Procesja, modlitwa, koszenie zboża i ustawienie Perepelicy, to wszystko miało miejsce przy naszej cerkwi w Topilcu. Obrzęd dożynkowy, który nie jest martwy, lecz ciągle żywy we wspomnieniach osób starszych, może być kontynuowany przez młodsze pokolenie, dzięki takim spotkaniom. W trakcie dożynek, było również miejsce na warsztaty z tradycyjnego koszenia. W jaki sposób trzymać sierp, z której strony zacząć kosić, jak podbierać i wiązać snopki, to i wiele innych wiadomości mogli przyswoić uczestnicy tego spotkania.

Ostanie wydarzenie naszego zadania miało miejsce 28 sierpnia. W tym dniu Cerkiew Prawosławna, zgodnie z rytem zawartym w Euchologionie, poświęca zioła. Również i my przynieśliśmy zebrane w bukiety zioła i zboża, aby je poświęcić. W tym dniu również kończy się post, który trwa 14 dni, przed Świętem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. My, również kończyliśmy nasz projekt. Na zakończenie zadania, wieczorem, odbył się koncert zespołu ludowego “Kalinka”. Wszyscy, którzy przyszli tego wieczoru do naszej stodoły, mogli uczestniczyć, nie tylko w koncercie, lecz również w spotkaniu integracyjnym, ze śpiewem, tańcami oraz biesiadą za stołem.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego