XXIX rocznica przeniesienia relikwii św. męczennika młodzieńca Gabriela

protodiakon Wiaczesław Perek, 23 września 2021

W dniach 21 – 22 września w białostockiej Katedrze św. Mikołaja odbyły się uroczystości z okazji XXIX rocznicy przeniesienia Relikwii św. Męczennika Młodzieńca Gabriela z Grodna do Białegostoku. Świątecznym nabożeństwom całonocnego czuwania i Boskiej Liturgii przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański. W nabożeństwach uczestniczyli także Ich Ekscelencje: Arcybiskup Bielski Grzegorz, Biskup Supraski Andrzej oraz Biskup Siemiatycki Warsonofiusz.

Biskup Warsonofiusz w słowie skierowanym do zebranych dzieci i młodzieży powiedział m.in. "dziś jest święto waszego patrona, do którego powinniście się zwracać o pomoc, kiedy macie problemy." Arcypasterz zwrócił uwagę na to, że to, jaka będzie modlitwa dzieci, zależy od tego, jak będą wychowywane przez rodziców. Jeżeli rodzice będą wychowywali swoje dzieci w duchu modlitwy i pobożności, Cerkiew nie musi martwić się o swoją przyszłość, o to, komu przekażemy naszą wiarę prawosławną.

Hierarcha zaznaczył, że do Cerkwi przychodzą różni ludzie, święci, pobożni i szukający pocieszenia. Przychodzą też ci, którzy uważają, że po prostu tak trzeba, by odwiedzić Cerkiew kilka razy w roku. Owocem podejścia rodziców do wiary w Boga są postawy religijności ich dzieci. Dziecko wierzy w prosty sposób. Tak jak jest napisane w Ewangelii – jeśli nie będziecie wierzyli jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Bożego. Pytanie, które się rodzi automatycznie, to np. jak stać się dzieckiem prowadząc firmę ? Otóż Chrystus wzywa nas do prostoty wiary, a takiej wiary mogą nas nauczyć nasi rodzice. Jak podkreślił Biskup Warsonofiusz, przykładem takiej prostoty wiary jest św. Męczennik Gabriel, który oddał swoje życie za Chrystusa. Czy my dziś, w czasach komfortowego życia, oddalibyśmy życie za Chrystusa ? Zdaniem Hierarchy zrobiłoby tak raczej niewielu. Dorośli ludzie często kalkulują, zadają sobie zbyt wiele pytań o to, czy będą w stanie wytrzymać męczeństwo.

W czasach zdominowanych przez elektronikę, dzieci, które dzięki wychowaniu rodziców przychodzą do Cerkwi i są w stanie wynieść z Cerkwi dobre uczynki, są już święte. Jednakże tę świętość w naszych czasach utrzymać jest bardzo trudno, kiedy wokół jest wiele pokus.

Po zakończonym nabożeństwie odbyła się uroczysta procesja wokół katedry z Relikwiami św. Męczennika. Podczas procesji wznoszone były usilne modlitwy za dzieci i młodzież.

Szczególnym gościem uroczystości był Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Sejmiku Województwa Podlaskiego Sebastian Łukaszewicz.

foto autora i Aleksandra Perek

za: orthodox.bialystok.pl