Dołhobyczów: święto parafialne ku czci Św. Symeona Słupnika

ks. Paweł Janiel, 15 września 2021

Według kalendarza juliańskiego, Cerkiew prawosławna 14 września zaczyna nowy rok liturgiczny, a także wspomina pamięć św. Symeona Słupnika, który jest patronem cerkwi w Dołhobyczowie.

Świąteczna Boska Liturgia rozpoczęła się o godz. 10.00, przewodniczył jej ks. mitrat Aleksiej Nikitiuk /proboszcz katedry we Włodzimierzu Wołyńskikm/. Księdzu Aleksemu asystowało duchowieństwo: ks. mitrat Aleksander Kondratienko, ks. mitrat Witold Charkiewicz, ks. mitrat Aleksiej Szaran, ks. prot Dmitrij Jarmoluk, ks. prot. Jan Kot, ks. prot. Michał Wasilczyk,  który wygłosił okolicznościową homilię oraz ks. prot. Paweł Janiel.

Na zakończenie liturgicznych obchodów naszego święta proboszcz hrubieszowskiej parafii, ks. Jan Kot, podziękował za przybycie i wspólną modlitwę; szczególne słowa wdzięczności skierował do pielgrzymów z kraju oraz pielgrzymów z Ukrainy, którzy po raz pierwszy od czasów pandemii przybyli do dołhobyczowskiej świątyni; dziękował za ich ofiarne serca i że nie bacząc na przeszkody i dzielące nas granice, przybyli na nasze święto z Diecezji Włodzimiersko – Kowelskiej.

Po nabożeństwie pielgrzymi i wszyscy uczestnicy liturgii zostali zaproszeni na wspólny, świąteczny poczęstunek, który został przygotowany przez parafię.

Fot: Damian Kot