Rowerem do św. Onufrego - relacja z pielgrzymki rowerowej Warszawa-Jabłeczna

Katarzyna Skrzypiec, 29 czerwca 2016

W dniach 22-24 czerwca 2016 r. odbyła się pielgrzymka rowerowa do Monasteru św. Onufrego w Jabłecznej. Była to pierwsza nietypowa, bo rowerowa pielgrzymka do Monasteru położonego na wschodniej lubelskiej ścianie Polski. Dotychczasowym kierunkiem pielgrzymowania na rowerach była św. Góra Grabarka. Tym razem jednak z inicjatywy młodych parafian Prawosławnej Parafii Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie narodziła się nowa idea i nowy kierunek.

Pielgrzymka odbyła się z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski oraz została objęta opieką proboszcza parafii św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie. W pielgrzymce przewodzili duchowni: o. Piotr Rajecki z parafii św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie oraz gość specjalny, o. Onufry z Holandii.

Trasa pielgrzymki wyniosła łącznie ok. 280 km, jej pokonanie zajęło pielgrzymom trzy dni. Rozpoczęła się w Warszawie, prowadziła przez Mińsk Mazowiecki, Siedlce, następnie Białą Podlaską, Kostomłoty, Kodeń i Jabłeczną. W każdej z tych miejscowości uczestnicy zostali ciepło przywitani i suto ugoszczeni przez proboszczów poszczególnych parafii oraz miejscowych parafian. Na każdym odcinku trasy pielgrzymi, naładowani energią duchową oddawali pokłon i dziękczynienie Panu Bogu w swoich modlitwach i pieśniach.

Trzeciego dnia wszyscy dotarli cali i zdrowi do nadbużańskiej miejscowości – Jabłecznej. Tam uczestnicy wjechali uroczyście na teren Monasteru św. Onufrego, ucałowali ikonę Świętego, pomodlili się, po czym wkopali w ziemię krzyż, z którym podróżował po kolei każdy z pielgrzymów.

Pielgrzymka cieszyła się sporym zainteresowaniem, najmłodszy z pielgrzymów miał 11 lat, a najstarszy 64 lata.

Fot.: Marcin Szymanek, Katarzyna Skrzypiec, Michał Proszczuk