Zmarł ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski

orthodox.pl, 11 sierpnia 2021

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, że 11 sierpnia 2021 roku, zmarł ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski, wieloletni proboszcz parafii Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach i dziekan okręgu kleszczelowskiego Diecezji Warszawsko – Bielskiej.

Ksiądz mitrat Mikołaj Kiełbaszewski urodził się w 1939 roku we wsi Krynica w powiecie hajnowskim. W 1960 roku ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie, zaś w 1964 roku Chrześcijańską Akademię Teologiczną. W tym samym roku został wyświęcony przez Jego Ekscelencję arcybiskupa Jerzego na diakona i skierowany do parafii w Kleszczelach jako psalmista i katecheta. 1 września 1966 roku został wyświęcony na kapłana przez Jego Eminencję metropolitę Stefana i mianowany proboszczem parafii w Kleszczelach. W 1979 roku został podniesiony do godności protoijereja. 2 listopada 1993 roku został mianowany dziekanem okręgu kleszczelowskiego. W 1996 roku, ks. Kiełbaszewski został nagrodzony prawem noszenia mitry. Tego samego roku został mianowany wykładowcą Prawosławnego Studium Psalmistów i Dyrygentów w Hajnówce. W latach 1998 – 2006 pełnił funkcję wizytatora punktów katechetycznych.

Za zasługi dla dobra Cerkwi, błogosławionej pamięci ks. Kiełbaszewski nagrodzony był Orderem św. Marii Magdaleny.

Pogrzeb błogosławionej pamięci ks. mitrata Mikołaja Kiełbaszewskiego odbędzie się 13 sierpnia w Kleszczelach, Liturgia o 9:00.

Wieczna o Tobie pamięć ks. Mikołaju!

za: orthodox.pl

Fot. Adrian Kazimiruk