Muzyka Cerkiewna w Rzeczypospolitej - odcinek 8

Muzyka Cerkiewna w Rzeczpospolitej, 04 sierpnia 2021

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka o Muzyce Cerkiewnej w Rzeczypospolitej na kanale YouTube Łukasza Hajduczeni.

Łukasz Hajduczenia, śpiewak i teolog prawosławny, opowiada o wielusetletniej tradycji cerkiewnego śpiewu w Rzeczypospolitej.

W odcinku "Koncert" przedstawione jest nagranie z Muzeum Ikon w Warszawie, gdzie odbył się występ zespołu "Katapetasma", będący prezentacją płyty "Tryptyk Jabłeczyński".

Niedawno wydana płyta posiada trzy muzyczne części odpowiadające historycznym brzmieniom nabożeństw w trzech świątyniach ponad 500 - letniego, Prawosławnego Klasztoru św. Onufrego w Jabłecznej.

Pierwsza cerkiew pochodziła z XVI wieku i śpiewano w niej typowe dla prawosławnej Rzeczpospolitej monodie zapisywane w irmologionach nutowych.

Druga świątynia, zbudowana na tym samym miejscu w XVII wieku, wypełniała się brzmieniami lokalnych barokowych pieśni.

Trzecia, aktualna główna cerkiew klasztorna, powstała w XIX wieku i jest przestrzenią współczesnej liturgii, gromadzącej spuściznę dwóch poprzednich świątyń oraz utworów ostatnich 200 lat.

Niemalże wszystkie utwory wydanej płyty, zostały odszyfrowane, opracowane, zaaranżowane, zharmonizowane a także od nowa skomponowane przez autora niniejszego kanału, Łukasza Hajduczenia.Serdecznie zapraszam wszystkich do oglądania i subskrybowania!

Zachęcam również do śledzenia przyszłych występów zespołu "Katapetasma", oraz do zamawiania płyty, przez fanpage, do którego podaję link:
https://www.facebook.com/profile.php?...