polska: Rozpoczął się post piotrowy - sprostowanie

Rozpoczął się post piotrowy - sprostowanie

Katarzyna Jaworowska, 27 czerwca 2016

Dokładnie 8 dni po święcie Zesłania Ducha Świętego na Apostołów przypada początek postu przed świętem Apostołów Piotra i Pawła.

Długość postu piotrowego jest zmienna i uzależniona od daty Wielkanocy. Tegoroczny wyniesie 15 dni dla kalendarza juliańskiego oraz 2 dla nowojuliańskiego. W najkrótszym wariancie post trwa 8 dni według starego stylu i może go nie być wcale w przypadku nowego stylu.

Post piotrowy, zwany także apostolskim, ustanowiony został ku czci apostołów, wśród których szczególne miejsca zajmują św. św. Piotr i Paweł. Według tradycji chrześcijanie pełni uznania dla misyjnej służby apostołów, wzorując się na swoich nauczycielach pościli i modlili się, by wyjednać Boże błogosławieństwo na oczekujący ich trud głoszenia nauki Chrystusowej (Dz 13,3).

Nieprzypadkowo post ustanowiono w okresie po Pięćdziesiątnicy. To właśnie Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów stało się początkiem żywiołowego upowszechnienia chrześcijaństwa. Od IV w. uroczyście świętowano pamięć apostołów Piotra i Pawła 29 czerwca, przygotowując się do tego święta przez post i modlitwę.

W okresie tego postu nie należy spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego, prócz ryby, która jest dozwolona w soboty i niedziele. W poniedziałki, środy i piątki tradycyjnie spożywane są warzywa, owoce i pieczywo, natomiast we wtorki i czwartki dopuszczalne jest spożywanie potraw z olejem i winem. Natomiast w niektórych tradycjach (np. serbskiej, bułgarskiej, arabskiej, greckiej) wstrzemięźliwość od ryby obowiązuje tylko w środy i piątki.

W poszukiwaniu kuchennych inspiracji do przygotowywania postnych potraw zachęcamy wszystkich do odwiedzenia strony kuchnia.cerkiew.pl. Tam udostępniliśmy właśnie nowy film – przepis na gruziński specjał soko, czyli grzyby przyrządzone ze świeżym estragonem.