świat: W Kenii odbył się grupowy chrzest

W Kenii odbył się grupowy chrzest

tłum. Michał Diemianiuk, 25 lipca 2021

“Dzisiaj mamy błogosławiony dzień!” - napisał na Facebooku Jego Ekscelencja Neofit, biskup Nyeri i Gór Kenijskich (Aleksandryjska Cerkiew Prawosławna).

Z wdzięcznością dla kapłanów dekanatu Nyahururu, ojców Franciszka, Elpisa i Mikołaja, biskup Neofit oznajmił, że 17 osób (zarówno dzieci, jak i dorosłych) zjednoczyło się w sakramencie Chrztu z Chrystusem w Jego świętej prawosławnej Cerkwi w sobotę.

To radosne wydarzenie miało miejsce w misyjnej cerkwi Archanioła Michała w Nyahururu. “Dziękujemy Bogu za tę wielką misję” - powiedział Jego Ekscelencja.

***

Święte prawosławie szybko rozprzestrzenia się na afrykańskim kontynencie, gdzie masowe chrzty stały się częstym zjawiskiem. Wcześniej informowano o masowych chrztach w Kenii: 35 dzieci w prawosławnej misji w sierocińcu wielkomęczennicy Ireny (South Kinangop) w lutym 2018 roku; grupy uczniów szkoły podstawowej w Nairobi w lipcu 2018 roku; 11 wychowanków sierocińca i szkoły świętego apostoła Barnaby w miejscowości Njabini w maju 2017 roku i jeszcze 13 w styczniu 2019 roku; 115 ludzi (od dzieci do staruszków) przy misyjnym centrum i sierocińcu św. równej apostołom Niny w rzece blisko miasta Marimanti w grudniu 2020 roku; 9 dzieci z prawosławnego sierocińca św. sprawiedliwej Tabity miasta Malaba w lutym 2021 roku; 20 ludzi w prawosławnym domu-internacie, szkole i cerkwi św. Atanazego w mieście Kisii w marcu 2021 roku.

Za granicami Kenii w samej tylko Tanzanii masowy chrzest miał miejsce w misyjnym centrum miasta Iringa w marcu 2021 roku; ojciec Chryzostom z parafii św. Dymitra miasta Ibaba udzielił ślubu dwóm parom, ochrzcił 80 ludzi w styczniu i 40 w marcu 2021 roku w nowo powstałej parafii Świętej Trójcy; we wrześniu 2020 roku odbył się masowy ślub przedstawicieli plemienia Masai w mieście Arusha; w lutym 2020 roku pierwsza Boska Liturgia została odprawiona w pierwszym prawosławnym monasterze Tanzanii (żeńskim, ku czci archanioła Michała, wielkiego męczennika Miny i św. mnicha Paisjusza Wieliczowskiego) we wsi Kidamali; miesiąc wcześniej w cerkwi śww. Arseniusza i Paisjusza w mieście Morogoro we wschodniej Tanzanii zostało ochrzczonych 230 rdzennych Afrykańczyków, wśród których było wielu byłych muzułmanów; w maju 2019 roku 250 rdzennych mieszkańców zostało ochrzczonych przez patriarchę aleksandryjskiego Teodora II w Kidamali; w lutym 2019 roku 250 ludzi przyjęło Święty Chrzest w cerkwi wlkmcz. Jerzego w mieście Kimamba.

W Rwandzie kilkuset ludzi jednocześnie przyjęło Święty Chrzest w 2014 roku, jeszcze 32 w 2015 roku, i 118 - w 2016 roku.

556 ludzi jednocześnie zjednoczyło się z Chrystusem w Świętym Chrzcie w Demokratycznej Republice Konga w styczniu 2028 roku i jeszcze jedna grupa katechumenów ochrzciła się w rzece Kongo w styczniu tego roku.

za: pravoslavie.ru

Źródło: https://orthochristian.com/140166.html

Na rosyjski przetłumaczył Dmitrij Łapa