Uroczystości ku czci św. Onufrego w Jabłecznej

Katarzyna Jaworowska, 26 czerwca 2016

W dniach 24-25 czerwca br. monaster w Jabłecznej po raz kolejny odwiedziły rzesze wiernych, aby w szczególny sposób oddać cześć św. Onufremu, patronowi wspólnoty.

Jak co roku, jeszcze przed świętem, do monasterskiego kompleksu w Jabłecznej przybyły liczne pielgrzymki, w tym piesza pielgrzymka z Białegostoku oraz piesza pielgrzymka ze Sławatycz, pielgrzymki autokarowe m.in. z Białegostoku, czy Hajnówki, a także po raz pierwszy w historii pielgrzymki rowerowe z Warszawy i z Białegostoku (szczegółowe relacje wkrótce na naszej stronie).

Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo całonocnego czuwania celebrowane przez biskupa supraskiego Grzegorza w asyście licznie przybyłego duchowieństwa. Tradycyjnie późnym wieczorem został odsłużony akatyst do św. Onufrego, a po północy sprawowano Święte Liturgie w Kaplicy Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy oraz w Kaplicy Świętego Ducha (nad Bugiem). Uroczystej głównej Liturgii w cerkwi św. Onufrego przewodniczył biskup Grzegorz. Ze względu na trwający tym czasie Wielki i Święty Sobór większość hierarchów naszej Cerkwi nie mogła pojawić na uroczystościach w Jabłecznej.

W tym roku wyjątkowo nie sprawowano nabożeństw w przydomowej cerkwi pw. św. Jana Teologa. Zwyczajowo w okresie zimowym zastępuje ona główną świątynię monasteru. Aktualnie trwają tam prace remontowe.

fot. BMP, Kamil Cywoniuk, Marcin Surynowicz