świat: W męskim monasterze na Madagaskarze wyświęcono cerkiew św. Józefa Hezychasty

W męskim monasterze na Madagaskarze wyświęcono cerkiew św. Józefa Hezychasty

tłum. Michał Diemianiuk, 15 lipca 2021

Budowa cerkwi ku czci świętego mnicha Józefa Hezychasty w pierwszym prawosławnym męskim monasterze (jurysdykcja Aleksandryjskiej Cerkwi Prawosławnej) w mieście Toliara na południowym zachodzie wyspiarskiego państwa Madagaskar była ukończona rok temu. W sobotę 12 czerwca cerkiew wyświęcił biskup tuliarski i południowomadagaskarski Prodrom.

Biskup Prodrom sam położył pierwszy kamień w fundamencie cerkwi, razem z niedawno założonym bractwem ku czci świętego Józefa Hezychasty, w grudniu 2019 roku.

“Każda diecezja dla pełnowartościowego funkcjonowania potrzebuje dwóch płuc - parafii i monasterów” - powiedział dla informacyjnej agencji “Orthodoxia” biskup Prodrom. Tak postanowiono założyć monaster świętego mnicha Józefa Hezychasty, oficjalnie kanonizowanego przez Patriarchat Konstantynopola w marcu 2020 roku.

Starzec Józef Hezychasta (1897-1959; pamięć 29 sierpnia) został wybrany na opiekuna monasteru z powodu jego wielkiego znaczenia dla współczesnego monastycyzmu.

Według biskupa Prodroma: “Myślę, że dla nas, dla współczesnego monastycyzmu, święty Józef Hezychasta - to nowy Antoni Wielki i Pachomiusz naszych czasów. Wiemy, że jego duchowe dzieci, “wnuki” i “prawnuki”, zostali nowicjuszami i mnichami w szeregu monasterów na Athosie i monastycyzm na górze Athos dzięki niemu przeżył nowy rozkwit. Oni wszyscy skosztowali owoców świętego Józefa Hezychasty” - tłumaczył Jego Ekscelencja.

“Wiele myślałem o naszych trudach, o monastycyźmie tutaj… I zrozumiałem, że byłoby dobrze, jeśli to będzie z błogosławieństwa świętego Józefa Hezychasty” - kontynuował biskup.

Przyznał także, że mieli plany założenia monasteru ku czci starca Józefa jeszcze przed jego oficjalną kanonizacją. Zaś budowa cerkwi szła z prędkością znacząco przewyższającą ograniczone ludzkie możliwości, “jakby święty sam zaczął troszczyć się o to miejsce”.

Według biskupa, na wyświęceniu cerkwi obecnych było około 80 ludzi. “Wielu kocha Cerkiew, a młodzież - monastycyzm, dlatego zechcieli osobiście przeżyć to ważne wydarzenie w życiu nowego monasteru”.

Dodał, że w monasterze także znajduje się seminarium misjonarskie.

“Musimy przygotować nowych kapłanów jak należy - muszą otrzymać takie życiowe doświadczenie, jakiego jeszcze nie mają. W monasterze każde działanie jest doświadczeniem. Świadczę przed Panem: tu na Madagaskarze widzieliśmy samego świętego Józefa Hezychastę i czuliśmy jego obecność” - zakończył hierarcha.

Po kilku dniach od wyświęcenia cerkwi w monasterze świętego Józefa Hezychasty w Toliara, nadeszła wieść o tym, że obecność mnichów w tym afrykańskim państwie wciąż się umacnia i powstaje tam nowy monaster - żeński.

“Jeszcze jeden monaster powstaje dzięki nieustannym wysiłkom Jego Ekscelencji metropolity madagakarskiego Ignacego” - oznajmiają “Przyjaciele Madagaskarskiej Misji”.

“Jeszcze jeden monaster - kołyska i latarnia morska prawosławia w tym dalekim zakątku ziemi. Monaster, w którym będą żyć nowe mniszki świętej metropolii, który zapewni jedzenie i pomoże naszym biednym i cierpiącym braciom i siostrom, a także stanie się ciepłym gniazdem dla dzieci-sierot, porzuconych i pokrzywdzonych” - czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2020 roku cerkiew ku czci świętego Józefa Hezychasty została wyświęcona w stolicy Gruzji, Tbilisi.

za: pravoslavie.ru