Jubileusz w parafii św. Kosmy i Damiana w Telatyczach

Adam Pytel, 10 lipca 2021

Każdego roku święto Narodzenia Świętego Proroka Jana Chrzciciela w parafii Telatycze wiąże się z lokalną tradycją. Ten świąteczny dzień jest poświęcony przez mieszkańców wsi Siemichocze  szczególnej liturgicznej modlitwie za nich oraz ich przodków. Tego dnia sprawowane jest małe poświęcenie wody. Według tradycji wszyscy parafianie poświęcają zioła i rośliny lecznicze jako symbol strzegący ich rodzin, domostw i dobytku przed kataklizmami i złymi mocami.

W tym roku święto to miało szczególny wymiar. Równo 20 lat temu, w ten ważny dla telatyckich parafian dzień, po raz pierwszy jako proboszcz parafii św. Kosmy i Damiana w Telatyczach, świętą Boską Liturgię sprawował ks. prot. Cezary Nowicki. Został on mianowany dekretem Jego Eminencji Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy następcą zmarłego przedwcześnie ks. prot. Włodzimierza Sawczuka.

Ks. prot. Cezary Nowicki przybył do naszej parafii wraz z matuszką Marią i dwójką małych jeszcze wówczas dzieci – ośmioletnim letnim synem Mateuszem oraz półtoraroczną córeczką Ewą. Wkrótce nowy proboszcz dał się poznać parafianom jako człowiek energiczny, pracowity, o wyjątkowych zdolnościach organizacyjnych, który w krótkim czasie dokonał wykończenia nowo powstałego budynku parafialnego wraz z budynkami gospodarczymi oraz zagospodarowania ich otoczenia. Największymi przedsięwzięciami było odnowienie wnętrza cerkwi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, renowacja kopuły i zawieszenie nowych dzwonów. Udało się również w dwóch etapach rozpisać freski.

Oprócz wszystkich materialnych inicjatyw, które były poczynione przez ostatnie 20 lat, ks. Cezary będąc przede wszystkim pasterzem swych parafian podniósł świadomość eucharystyczną oraz organizował starszym ludziom przywozy do cerkwi w dni świąteczne i niedzielne.

Za swą posługę był wielokrotnie nagradzany, m.in. kamiławką, złotym krzyżem, protojerejstwem, palicą, krzyżem z ozdobami oraz orderem św. Marii Magdaleny II i III stopnia.

Jako Wasi parafianie życzymy Wam i Waszej rodzinie dużo zdrowia i wytrwałości na dalsze lata Waszej posługi w naszej parafii. Niech będą to wielokrotności tego jubileuszu, niech dobry Bóg zawsze Was strzeże, obdarza Swym błogosławieństwem i stawia samych dobrych, życzliwych i mądrych ludzi na Waszej drodze.

Mnohaja i Błahaja leta!

Zdjecia: Kazimierz Karolski