Nowa pozycja wydawnicza - Myśli o modlitwie. Z pism starców z Pustelni Optyńskiej

protodiakon Łukasz Leonkiewicz, 30 czerwca 2021

Tydzień temu Wydawnictwo M poinformowało o ukazaniu się nowej książki dotyczącej duchowości prawosławnej. Pozycja ta to wybór tekstów o modlitwie, zaczerpniętych z pism świętych starców z Pustelni Optyńskiej.

Ten prawosławny klasztor znany jako Optina Pustyn’ stał się w XIX w. ważnym ośrodkiem duchowym za sprawą świątobliwych mnichów, nazywanych Starcami. Stali się oni duchowymi przewodnikami dla przybywających tam rzesz pielgrzymów zauroczonych ich sposobem życia i modlitwą. Starcy byli nieprzeciętnymi osobowościami. Wśród nich byli ludzie prości, bez wykształcenia, ale i doskonale wykształceni arystokraci, którzy potrafili zrozumieć i natchnąć inteligencję. Po naukę i lekarstwo dla duszy przybywali do nich m.in. Turgieniew, Tołstoj, Dostojewski. Ten ostatni uwiecznił nawet jednego z optyńskich mnichów – Ambrożego – w postaci starca Zosimy w „Braciach Karamazow”.

Nauka o modlitwie świętych starców jest prosta i przekonująca. Wypracowali oni swoistą interpretację wielowiekowej tradycji i przekazywali ją w zrozumiałych słowach. Wspominają o modlitwie ustnej, jako pierwszym etapie modlitwy i o modlitwie serca, jako drugim, wyższym poziomie modlitwy.

Książka jest dostępna w wersji drukowanej oraz jako ebook. Informacje o niej można uzyskać na stronie internetowej Wydawnictwa M.

Wersja elektroniczna
Wersja papierowa