Pielgrzymka z Białegostoku do Ciechanowca

Sławomir Nazaruk, 24 czerwca 2021

W dniu Święta Pięćdziesiątnicy - Dniu Świętej Trójcy, 20 czerwca, odbył się kolejny zorganizowany przez Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów w Białymstoku wyjazd do parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Ciechanowcu. W pielgrzymce wzięło udział kilkanaście osób, a wśród nich 93-letnia pani Luba, która może być przykładem dla wielu z nas!

Pielgrzymów spotkali u wejścia do świątyni wierni z proboszczem ojcem Michałem Androsiukiem. Podczas powitania pielgrzymi przekazali parafii ikonę Matki Bożej Krasnobrodskiej (Słowacja), z którą wszyscy zebrani obeszli w procesji świątynię.

Następnie w przybranej zielenią cerkwi rozpoczęła się Boska Liturgia. Pielgrzymi aktywnie włączyli się w świąteczne nabożeństwo - czytając Czasy, Apostoła i wspierając chór. W homilii ojciec Michał mówiąc o znaczeniu Zesłania Ducha Świętego na Apostołów nawiązał do świątecznych fragmentów Pisma Świętego. Większość pielgrzymów przystąpiła do Sakramentu Eucharystii. Po zakończeniu Liturgii rozpoczęła się Wieczernia z czytaniem modlitw kolenoprekłonnych-modlitw na kolanach, kiedy to po raz pierwszy od Święta Zmartwychwstania Chrystusa stajemy w cerkwi na kolana.

Pobyt w ciechanowskiej cerkwi zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz posiłek-agapa. Wracając pielgrzymi zwiedzili cerkiew św. Symeona Słupnika w Brańsku. Droga powrotna, podobnie jak poranna, upłynęła modlitewnie i "śpiewnie". Przejeżdżając przez Bielsk Podlaski pielgrzymi śpiewali pieśń o Bielskiej Ikonie Matki Bożej. Zapoznali się z nią na spotkaniu z bielskim oddziałem Stowarzyszenia Bractwa Świętych Cyryla i Metodego po uroczystej Liturgii z okazji Święta Bielskiej Ikony Bohorodicy w dniu 13 czerwca. Tego dnia Bractwo Trzech Świętych Hierarchów zorganizowało wyjazd na świąteczne uroczystości do Bielska Podlaskiego.

Oto fragment tej pięknej pieśni:
O Mati Preswiataja,
Władyczyce wsiech stran,
rabom ziemli podlaszskoj
Twoj obraz darowan.

W Preczystienskuju cerkow
kohda to w drewnij czas,
Caryceju Jelenoj
priniesien był dla nas.


Cieszymy się, iż mimo upału wyjazd odbył się i przebiegł zgodnie z planem. Kolejny raz mogliśmy wesprzeć wspólnotę parafialną w Ciechanowcu uczestnicząc w nabożeństwie, tym razem podczas tak znaczącego święta, jakim jest Dzień Świętej Trójcy. Sława Bohu za wsio!

Fotografie: Daria Gryko