Muzyka Cerkiewna w Rzeczypospolitej - odcinek 6

Muzyka Cerkiewna w Rzeczypospolitej, 18 czerwca 2021

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka o Muzyce Cerkiewnej w Rzeczypospolitej na kanale YouTube Łukasza Hajduczeni.

Łukasz Hajduczenia, śpiewak i teolog prawosławny opowiada o wielusetletniej tradycji cerkiewnego śpiewu w Rzeczypospolitej.

W odcinku "Ikona" zawarta jest rozmowa z zaproszonymi gośćmi, tematem której jest zagadnienie specyfiki odrębności malarstwa ikonowego w Rzeczypospolitej. W rozmowie biorą udział wybitni specjaliści z Uniwersytetu Warszawskiego: ks. bp prof. Michał Janocha, dr Irina Tatarova oraz Vitali Mikhalchuk. Rozmówcy omawiają okresy historyczne ikon występujących przez setki lat na terenach Rzeczypospolitej, specyfikę i wpływy stylistyczne oraz zagadnienia teologiczne.

Rozmowa została zaopatrzona w 3 prezentacje zawierające zbiory ikon z terytoriów byłej Rzeczypospolitej, dobranych wedle omawianych zakresów. W tych momentach tło stanowi muzyka, która jest integralna stylistycznie z pokazywanymi obrazami.

Temat Ikony jest dla zrozumienia muzyki cerkiewnej niezwykle istotny, gdyż wszystkie formy sztuki istniejące w liturgii są integralne.Serdecznie zapraszam wszystkich do oglądania i subskrybowania!