Uroczystości w Świątkowej Wielkiej

ks. prot. Andrzej Grycz, 13 czerwca 2021

Jak co roku, w drugą sobotę czerwca w Świątkowej Wielkiej, na polanie nieopodal przydrożnej kapliczki celebrowana była św. Liturgia z okazji lokalnego wspomnienia Św. Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej, a w szczególności kapłana męczennika Pawła (Szwajko) i męczennicy matuszki Joanny, którzy przed tym jak trafili na Chełmszczyznę, nieśli swą posługę na Łemkowszczyźnie. To przy tej kaplicy św. Paweł Szwajko sprawował nabożeństwa w okresie międzywojennym XX wieku dla prawosławnych Łemków.

Przed rozpoczęciem św. Liturgii w przydrożnej kapliczce poświęcono wodę. Świętą Liturgię celebrował arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz, w asyście duchowieństwa Dekanatów Gorlickiego, Krynickiego i Sanockiego.

Po Ewangelii z pouczającym słowem do wiernych zwrócił się ks. mitrat Roman Dubec.

Na zakończenie św. Liturgii Władyka Paisjusz pozdrowił wszystkich wiernych. Arcybiskup Paisjusz nawiązując do tragedii, która wydarzyła się na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu, wezwał wszystkich do gorliwej służby Cerkwi prawosławnej w duchu posłuszeństwa i pokory, tak jak to czynili święci Paweł i Joanna.

Po zakończeniu uroczystości liturgicznych miała miejsce wspólna agapa.

zdjęcia: Jakub Antonowicz i nowicjusz Andrzej

za: orthdox.pl