Relacje wideo z uroczystości ku czci Męczenników Chełmskich i Podlaskich

orthodox.fm, 10 czerwca 2021

5 czerwca 2021 r. nabożeństwem całonocnego czuwania rozpoczęły się liturgiczne uroczystości ku czci Męczenników św. Chełmskich i Podlaskich.

Uroczystościom przewodniczył Metropolita Żytomierski i Nowograd-Wołyński Nikodem z Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi. Tuż przed godziną 17 do prawosławnej parafii pw. Św. Jana Teologa przybyli hierarchowie, duchowni i pielgrzymi z Polski i Ukrainy.Po zakończeniu całonocnego czuwaniu w prokatedrze w Chełmie wierni wraz z duchowieństwem udali się do wsi Wierzchowiny, gdzie 6 czerwca 1945 roku zostało zamordowanych ok. 200 prawosławnych mieszkańców wsi. Uroczystej paschalnej panichidzie przewodniczył Abp Lubelski i Chełmski Abel.6 czerwca 2021 r., w szóstą niedzielę po Wielkanocy, kiedy w tradycji Cerkwi prawosławnej czytana jest Ewangelia o ślepcu - w prokatedralnej cerkwi p.w. Św. Jana Teologa w Chełmie miały miejsce uroczystości liturgiczne ku czci św. męczenników ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.

Uroczystościom, które rozpoczęło nabożeństwo całonocnego czuwania w sobotę 5 czerwca, przewodniczył Metropolita Żytomierski i Nowogradu-Wołyńskiego Nikodem z Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi. We wspólnej modlitwie udział wzięli: arcybiskup lubelski i chełmski Abel, arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz, biskup siemiatycki Warsonofiusz oraz biskup dubienski Pimen. Wśród licznie zgromadzonych wiernych obecni byli pielgrzymi z: Ukrainy (Łuck), Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, jak również parafii znajdujących się w diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

Niedzielne, świąteczne nabożeństwa rozpoczęły się akatystem ku czci Śww. Męczenników Chełmskich i Podlaskich oraz obrzędem małego poświęcenia wody. Centralnym punktem uroczystości była świąteczna Boska Liturgia, której przewodniczył Metropolita Żytomierski i Nowogradu-Wołyńskiego Nikodem. Podczas małego wejścia, Abp Abel odznaczył w imieniu Świętego Soboru Biskupów PAKP, kolejną nagrodą kapłańską – protoijerejstwem – proboszcza Chełmskiej prokatedry – ks. Jarosława Szczura.


za: orthodox.fm