Wizyta Prezydenta w Zaleszanach i Grabarce

orthodox.pl, 08 czerwca 2021

W dniu 7 czerwca br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda odwiedził Żeński Monaster św. św. Marty i Marii na Św. Górze Grabarce, gdzie przywitany został przez Jego Eminencję Metropolitę Sawę oraz towarzyszących mu biskupów – hajnowskiego Pawła i siemiatyckiego Warsonofiusza.

Pan Prezydent zwiedził cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego, gdzie pomodlił się przed Iwerską Ikoną Matki Bożej. Na ręce ihumenii Hermiony przekazał dar dla monasteru - lampę oliwną. Ihumenia Hermiona wręczyła Panu Prezydentowi kopię Iwerskiej Ikony Matki Bożej. Pan Prezydent zapoznał się z życiem monasterskim sióstr i ich pracami ikonograficznymi, które mógł podziwiać w cerkwi p.w. Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”. Po wspólnym spotkaniu i poczęstunku w refektarzu monasterskim, Pan Prezydent udał się do Zaleszan, gdzie przy krzyżu upamiętniającym ofiary mordu mieszkańców wsi w 1946 roku uczestniczył w modlitwie oraz oddał hołd poległym niewinnie ofiarom, składając wieniec z białych i czerwonych kwiatów.

W towarzystwie Jego Eminencji Metropolity Sawy, Wojewody i Marszałka Województwa Podlaskiego oraz zebranych, Pan Prezydent Andrzej Duda udał się do Żeńskiego Domu Zakonnego p.w. św. Wielkiej Męczennicy Katarzyny, gdzie w miejscowej świątyni pomodlił się przed ikoną Matki Bożej Zaleszańskiej. Na ręce ihumenii Katarzyny złożył w darze pamiątkową lampę oliwną oraz zapoznał się z postępami budowlanymi w powstającej świątyni. Ihumenia Katarzyna wręczyła Panu Prezydentowi ikonę św. Katarzyny, napisaną przez jedną z sióstr miejscowego domu zakonnego.

Bardzo ważnym dla miejscowej społeczności było wspólne spotkanie Pana Prezydenta ze świadkami tragicznych wydarzeń z 1946 r. we wsi Zaleszany oraz potomkami i rodzinami ofiar. Podczas tego spotkania przy wspólnym stole Pan Prezydent wysłuchał relacji mieszkańców z tamtego tragicznego okresu. Po zakończeniu spotkania Pan Prezydent udał się w dalszą zaplanowaną wizytę w Bielsku Podlaskim.

Fotografie: protodiakon Mirosław Demczuk

za: orthodox.pl