Dzień pamięci Świętych Męczenników ziemi Chełmskiej i Podlaskiej

ks. Korneliusz Wilkiel, 08 czerwca 2021

6 czerwca 2021 r., w szóstą niedzielę po Wielkanocy, kiedy w tradycji Cerkwi prawosławnej czytana jest Ewangelia o ślepcu - w prokatedralnej cerkwi pw. Św. Jana Teologa w Chełmie miały miejsce uroczystości liturgiczne ku czci św. Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.

Uroczystościom, które rozpoczęło nabożeństwo całonocnego czuwania w sobotę 5 czerwca, przewodniczył Metropolita Żytomierski i Nowogradu-Wołyńskiego Nikodem z Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi. We wspólnej modlitwie udział wzięli: arcybiskup lubelski i chełmski Abel, arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz, biskup siemiatycki Warsonofiusz oraz biskup dubienski Pimen. Wśród licznie zgromadzonych wiernych obecni byli pielgrzymi z: Ukrainy (Łuck), Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, jak również parafii znajdujących się w diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

Niedzielne, świąteczne nabożeństwa rozpoczęły się akatystem ku czci Śww. Męczenników Chełmskich i Podlaskich oraz obrzędem małego poświęcenia wody. Centralnym punktem uroczystości była świąteczna Boska Liturgia, której przewodniczył Metropolita Żytomierski i Nowogradu-Wołyńskiego Nikodem. Podczas małego wejścia, abp Abel odznaczył w imieniu Świętego Soboru Biskupów PAKP kolejną nagrodą kapłańską – protoijerejstwem – proboszcza chełmskiej prokatedry – ks. Jarosława Szczura.

Po odczytaniu perykopy ewangelicznej wg św. Jana, z homilią do zgromadzonych wiernych zwrócił się bp dubieński Pimen. Po zakończeniu Boskiej Liturgii odbyła się paschalna procesja z relikwiami św. męczennika Sergiusza Zaharczuka. Następnie głos zabrał abp Abel, dziękując wszystkim za udział w tym bardzo ważnym dla ziemi chełmskiej święcie. Hierarcha wyraził wdzięczność dla przybyłych hierarchów, pielgrzymów, duchownych oraz proboszcza parafii – ks. Jarosława Szczura, za aktywną pracę i zaangażowanie w rozwój chełmskiej społeczności parafialnej.

fot. Dmytro Pokhyliuk