Współpraca seminariów św. Włodzimierza i Gevorkian

Dominika Kovačević, 22 czerwca 2016

Jednym ze znaków postępu dialogu pomiędzy Cerkwiami orientalnymi (dochalcedońskimi) i bizantyjskimi (chalcedońskimi), o którym więcej można przeczytać tutaj, jest współpraca różnych ośrodków edukacyjnych obydwu tych prawosławnych rodzin. Kolejnym takim przykładem stało się nowojorskie seminarium św. Włodzimierza (Cerkiew amerykańska – OCA) i eczmiadzyńskie seminarium Gevorkian (Cerkiew ormiańska), które 17 czerwca br. podpisały o porozumienie o współpracy.

Uroczystość, rozpoczęta modlitwą Ojcze nasz, miała miejsce w auli seminarium Gevorkian. Rektor uczelni, o. Karekin Hambardzumyan, zaznaczył, iż seminarium św. Włodzimierza jest jedną z najważniejszych instytucji wyższej edukacji prawosławnej tradycji na całym świecie. W ubiegłym wieku to seminarium było miejscem działalności tak wybitnych teologów, jak Jerzy Florowski, Aleksander Schmemann czy John Mayendorff. Każde doświadczenie współpracy daje nowy oddech i świeżość ośrodkom edukacyjnym. Dzięki temu porozumieniu relacje pomiędzy naszymi seminariami zostaną wzmocnione, a także mamy nadzieję, iż relacje naszych Cerkwi na polu edukacji staną się bliższe.

Z kolei rektor seminarium św. Włodzimierza, o. Jan Behr, podkreślił radość i wzbogacające doświadczenie wynikłe z wizyty w pierwszym chrześcijańskim kraju, jakim jest Armenia, która ma starożytne i bogate tradycje teologiczne, monastyczne, duchowe, artystyczne i architektoniczne. Dodał także, iż to tu są przechowywane niektóre cenne chrześcijańskie manuskrypty, przetłumaczone już w szóstym wieku na język ormiański, a których np. greckie oryginały zaginęły – tak jest w przypadku tekstu św. Ireneusza z Lyonu.

Na koniec chór seminarium Gevorkian dał koncert hymnów w aranżacji hieromnicha Komitasa – wybitnego kompozytora i historyka muzyki ormiańskiej zarówno religijnej, jak i świeckiej.

Na podstawie: theorthodoxchurch.info oraz svots.edu