polska: Paschalna pielgrzymka młodzieży na św. Górę Grabarkę

Paschalna pielgrzymka młodzieży na św. Górę Grabarkę

Piotr Giegiel, 31 maja 2021

28 maja 2021 roku rozpoczęła się XLII Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na św. Górę Grabarkę. Najważniejsze modlitewne spotkanie młodzieży rozpoczął Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski, odprawiając paschalną wieczernię i święcąc wodę. W nabożeństwie uczestniczył Jego Ekscelencja arcybiskup bielski Grzegorz, opiekun Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce z ramienia Soboru Biskupów PAKP. W słowie skierowanym do młodzieży Jego Eminencja metropolita Sawa zwrócił uwagę, aby zawsze aktualizować pamięć o wcześniejszych pielgrzymkach i bagażu modlitewnym tych, którzy wcześniej przybywali na to święte miejsce. Hierarcha podkreślił również najważniejszy cel paschalnych pielgrzymek do monasteru na Grabarce, jakim od 42 lat jest zdobywanie bogactwa duchowego i intelektualnego, które umacnia w wierze i daje możliwość pokazywania światu świadectwa wiary. „Prawdziwie wierzący nie są tylko statystami, a żywymi kamieniami Cerkwi Bożej, budującymi życie prawosławnej społeczności” – konkludował Jego Eminencja.

Po tych umacniających słowach przewodniczący Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce Piotr Giegiel przywitał przybyłe duchowieństwo i wyraził radość, że w tym roku dzięki Bożej łasce stało się możliwe spotkanie stacjonarnie na św. Górze Grabarce.

Sobotni dzień rozpoczął się św. Liturgią celebrowaną przez arcybiskupa Grzegorza, po której Jego Eminencja metropolita Sawa poświęcił krzyż w intencji wszystkich pielgrzymów.

Fotografie: Tomasz Grześ, Aleksander Wasyluk

za: orthodox.pl