świat: Prześladowania Chrześcijan w Afryce

Prześladowania Chrześcijan w Afryce

tłum. Mira Dudel, 26 maja 2021

Chrześcijanie w Afryce stoją w obliczu okrutnych prześladowań ze strony różnych radykalnych islamskich grup terrorystycznych. Na Bliskim Wschodzie istnieje szansa pokonania ISIS (Islamskie Państwo Iraku i Syrii) – jednej z najbardziej destrukcyjnych i niebezpiecznych grup terrorystycznych na świecie. Niestety oddziały tej organizacji rosną w siłę w niektórych krajach afrykańskich, zwłaszcza w regionie Afryki Zachodniej. Chodzi o takie kraje jak Nigeria, Burkina Faso, Mozambik, Uganda, Kongo, Somalia i inne. W Nigerii w ciągu ostatnich trzech lat organizacja terrorystyczna Boko Haram oraz pasterze z grupy etnicznej Fulani zabili wielu chrześcijan i zniszczyli miejsca kultu. Od 2015 roku w Nigerii zostało brutalnie zamordowanych ponad piętnaście tysięcy chrześcijan, a ponad dwa tysiące kościołów i ośrodków kultu zostało zniszczonych. Szacuje się, że dokładne liczby są znacznie wyższe.

Chrześcijanie brutalnie zamordowani w Nigerii i Burkina Faso
Państwo Islamskie i jego filie reorganizują się i przegrupowują w kilku częściach kontynentu afrykańskiego, co stanowi zagrożenie dla ponad 685 milionów afrykańskich chrześcijan. Jak donosi The Wall Street Journal (WSJ), oddziały ISIS z Afryki Środkowej rozpoczęły masowe ataki w Kongo i Mozambiku. W Burkina Faso ponad milion chrześcijan zostało zmuszonych do ucieczki z powodu działalności radykalnych grup islamskich. Etiopia, jedno z kluczowych państw Półwyspu Somalijskiego, doświadcza radykalnego powstania islamskiego w postaci radykalizmu Oromów i na dodatek stała się siedliskiem konfliktów etnicznych. W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 30 budynków prawosławnych cerkwi i instytucji zostało zniszczonych lub uszkodzonych, a tysiące chrześcijan zmuszone do ucieczki. Trwający konflikt w Tigraju tylko dolał oliwy do ognia. Na Półwyspie Synaj aktywne są organizacje sprzymierzone z Państwem Islamskim. Koptyjscy chrześcijanie w Egipcie stali się ofiarami szczególnego okrucieństwa popełnianego przez te radykalne organizacje.

Prześladowania chrześcijan w Nigerii noszące znamiona ludobójstwa – ponad 600 zabitych
Obecnie celem Państwa Islamskiego są regiony afrykańskie zdominowane przez chrześcijan. Co więcej, rekrutowana młodzież jest indoktrynowana ślepą ideologią islamską, co budzi poważny niepokój rodzin. Niektórzy obserwatorzy uważają, że Państwo Islamskie i jego filie próbują zbudować islamski kalifat w Afryce. Oprócz radykalnych grup sunnickich, rozmaite grupy szyickie z pomocą Iranu rekrutują również bojowników z różnych części kontynentu. Również kilku radykalnych arabskich duchownych muzułmańskich jest obecnych na afrykańskiej ziemi, a ich główną rolą jest instruowanie osób zwerbowanych przez Państwo Islamskie. Państwo Islamskie pozostaje bezwzględne w swoich działaniach i nie ma litości dla nikogo. Porwania, gwałty, tortury stają się codziennością wielu chrześcijan w Afryce. Państwo Islamskie dąży do absolutnego unicestwienia chrześcijan w Afryce, ponieważ są oni uważani za największe zagrożenie dla realizacji marzenia o ustanowieniu kalifatu na afrykańskiej ziemi.

Rzeź chrześcijan w Nigerii i Etiopii nosząca znamiona ludobójstwa: potrzebna pilna interwencja – Sekretarz OCP

Wydaje się, że żaden chrześcijanin w Afryce nie jest bezpieczny. Przede wszystkim środki rządowe są nadal niewystarczające w zwalczaniu działalności terrorystycznej i uwalnianiu ofiar. Wiele ofiar zostało przetransportowanych do bezpiecznych miejsc i ośrodków rehabilitacyjnych, jednak ich skuteczność pozostaje pod znakiem zapytania.

Jeśli ta tragiczna sytuacja nie zostanie właściwie rozwiązana, spowoduje to niekończące się ucieczki ludzi, kryzys uchodźczy, traumę fizyczną i psychiczną, handel ludźmi, nielegalną migrację i wiele innych „społecznych nowotworów”. Społeczność międzynarodowa musi uważnie przeanalizować straszną sytuację i tragiczny los bezbronnej ludności chrześcijańskiej w Afryce i podjąć wszelkie działania dla ich bezpieczeństwa i dobra.

Link do opublikowanego raportu Amnesty International na temat masakry w Kościele Aksum w regionie Tigraj (Etiopia)

Źródło: Serwis informacyjny OCP