Spotkanie matuszek w Werstoku

Martyna Kuderska, 26 maja 2021

 25 maja 2021 roku w parafii w Werstoku odbyło się doroczne spotkanie matuszek Diecezji Warszawsko – Bielskiej. Spotkanie rozpoczęło się od św. Liturgii sprawowanej w cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego, której przewodniczył biskup hajnowski Paweł w asyście przybyłego duchowieństwa. Na zakończenie św. Liturgii ze słowem do modlących się zwrócił się Jego Eminencja metropolita Sawa, który podkreślił rolę kapłana i jego żony w służeniu Cerkwi i ludziom oraz zwalczaniu zła, w którym tkwi świat.

Części plenarnej, w pięknie odremontowanym, zabytkowym domu parafialnym, przewodniczył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski. Obecni również byli arcybiskup Grzegorz, biskup Paweł oraz biskup Warsonofiusz. Temat tegorocznego spotkania brzmiał: „W jaki sposób Matuszka, jako pierwsza Matka parafii, może pomóc w wychowywaniu dzieci parafian w związku z aktualnie zmieniającymi się uwarunkowaniami obyczajowo – społecznymi”. Prelegentkami były matuszka Maria Ackiewicz z Hajnówki, matuszka Ewa Misijuk z Warszawy oraz matuszka Justyna Siemieniuk z Siemiatycz. W tej części spotkania padło wiele trafnych spostrzeżeń dotyczących nie tylko wychowywania dzieci, ale również niesienia pomocy parafianom w tym niezwykle trudnym i żmudnym procesie. Robocza część spotkania zakończyła się ożywioną dyskusją, podczas której zebrane żony duchownych chętnie dzieliły się swoim życiowym doświadczeniem. Wspólnemu posiłkowi, wieńczącemu spotkanie, towarzyszyła gra na akordeonie oraz muzyka zespołu artystycznego z Poznania, współpracującego z działającym w sąsiedniej Policznej Teatrem „Stowarzyszenie Pocztówka”.

Tradycja dorocznego spotkania matuszek Diecezji Warszawsko – Bielskiej sięga 1999 roku, kiedy to z błogosławieństwa Jego Eminencji metropolity Sawy odbył się pierwszy zjazd żon duchownych.

Fotografie: protodiakon Mirosław Demczuk, Krzysztof Szeremeta

za: orthodox.pl