Muzyka Cerkiewna w Rzeczypospolitej - odcinek 5

Muzyka Cerkiewna w Rzeczpospolitej, 21 maja 2021

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka o Muzyce Cerkiewnej w Rzeczypospolitej na kanale YouTube Łukasza Hajduczeni.

Łukasz Hajduczenia, śpiewak i teolog prawosławny,  opowiada o wielusetletniej tradycji cerkiewnego śpiewu w Rzeczypospolitej.

W odcinku "Barok" na konkretnych przykładach i porównaniach jest przeanalizowany wyjątkowo ważny czas rozwoju sztuki prawosławnej w Rzeczypospolitej. Okres ten stanowi nieprawdopodobną syntezę zachodniej sztuki sakralnej i liturgii bizantyjskiej, tworzącą w XVII wieku swój odrębny język stylistyczny. Oczywiście takie silne spotkanie, w praktycznym wymiarze historii, wiązało się również z nieporozumieniami. Jednak film prezentuje zarówno wielkie postaci prawosławia, które przezwyciężają te trudności, jak i sam fantastyczny efekt kompilacji w sztuce architektury, ikony czy śpiewu. Najważniejszym przesłaniem filmu jest złamanie stereotypów i przyczepianych "łatek", na rzecz obiektywnie jedynego w swoim rodzaju doświadczenia sztuki, pozwalającej zachować najważniejsze życiowe wartości rzeszom chrześcijan.

Możemy posłuchać też, jak Łukasz Hajduczenia wraz z zespołem "Katapetasma" wykonuje utwory pochodzące ze źródeł prawosławnej Rzeczypospolitej XVII-XVIII w. Ponadto jest wiele pięknych kadrów z różnych miejsc Polski.Serdecznie zapraszam wszystkich do oglądania i subskrybowania!