Łódź: Święto Paschy Chrystusowej

Michał Kuryło, 04 maja 2021

„Zmartwychwstanie Chrystusa zobaczywszy, pokłońmy się świętemu Panu Jezusowi, jedynemu bezgrzesznemu. Krzyżowi Twemu kłaniamy się, Chryste, i święte Zmartwychwstanie Twoje śpiewamy i sławimy. Ty bowiem jesteś Bogiem naszym, oprócz Ciebie innego nie znamy, Imię Twoje przyzywamy. Przyjdźcie, wszyscy wierni, pokłońmy się świętemu Zmartwychwstaniu Chrystusa, oto bowiem przez krzyż nadeszła radość dla całego świata. Zawsze błogosławiąc Pana, śpiewamy Jego Zmartwychwstanie, albowiem znosząc cierpliwie ukrzyżowanie, śmiercią zniszczył śmierć.” – stichira jutrzni paschalnej.

Święto Świąt - Zmartwychwstanie Pana Naszego Jezusa Chrystusa - świętowane było w tym roku 2 maja.

Nocne uroczystości w katedralnej cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Łodzi rozpoczęły się o godz. 23:30. Przed znajdującym się na środku cerkwi grobem Chrystusowym ks. Adam Weremiejewicz rozpoczął nabożeństwo połunoszcznicy. Pod koniec nabożeństwa połunoszcznicy płaszczenica została wniesiona do ołtarza, gdzie leżeć będzie na prestole do wigilii święta Wniebowstąpienia Pańskiego.

Po raz kolejny do Łodzi dotarł Święty Ogień. Tuż przed północą Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański, przekazał obecnym w cerkwi wiernym Święty Ogień, który zszedł w sobotnie przedpołudnie w Grobie Pańskim w Bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie.

Tuż przed północą przy stichirze „Zmartwychwstanie Twoje, Chryste Zbawco, aniołowie śpiewają na niebiosach, i nam na ziemi pozwól, czystym sercem Ciebie sławić” rozpoczęła się procesja obwieszczająca Zmartwychwstanie Zbawcy – Jezusa Chrystusa.

Nocnemu nabożeństwu jutrzni paschalnej oraz świątecznej Liturgii Świętej przewodniczył biskup Atanazy w asyście miejscowego duchowieństwa.

Na zakończenie Boskiej Liturgii władyka Atanazy dokonał poświęcenia artosu – paschalnego chleba, który rozdany zostanie wszystkim wiernym w niedzielę o Tomaszu.

W słowie skierowanym do wiernych biskup Atanazy pozdrowił wszystkich z Paschą Chrystusową. Władyka zaznaczył, że dzięki Zmartwychwstaniu Pana Naszego Jezusa Chrystusa żyjemy wiecznie, nie ma już śmierci. Pomimo iż umieramy cieleśnie, żyjemy wiecznie w Królestwie Niebiańskim. Bóg pokonał śmierć, pokonując ją – Zmartwychwstał, uwierzmy w to!

Tego samego dnia o godzinie 13:00 w łódzkiej katedrze odsłużone zostało nabożeństwo wieczerni, w trakcie którego wyśpiewywany był wielki prokimenon „Któryż bóg jest wielki, jak Bóg nasz? Ty jesteś Bogiem, który czyni cuda.” Bezpośrednio po nim odczytano fragment Ewangelii Świętej, mówiący o ukazaniu się Zmartwychwstałego Chrystusa apostołom.

foto: Michał Kuryło, Adam Mikołajewski
za: diecezjalp.cerkiew.pl