O przybyciu św. Ognia z Jerozolimy do Polski

orthodox.pl, 04 maja 2021

W dniu 1 maja br., po raz dwunasty w historii naszej Cerkwi został dostarczony do Polski św. Ogień z bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie. Błogosławiony Ogień w cudowny sposób pojawia się w Wielką Sobotę w Grobie Zbawiciela, po modlitwie prawosławnego patriarchy Jerozolimy.

W związku z ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa, sprowadzenie św. Ognia było możliwe dzięki pomocy władz państwowych oraz samorządowych, w szczególności Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy i samorządu Województwa Podlaskiego oraz Podlaskiemu Instytutowi Kultury. Organizacją przywiezienia św. Ognia zajmowało się „Bractwo Świętego Ognia”.

Święty Ogień w godzinach wieczornych został przekazany zwierzchnikowi Cerkwi Prawosławnej w Polsce, Jego Eminencji metropolicie Sawie, przez prezesa Stowarzyszenia „Bractwo Świętego Ognia”, ks. prot. Andrzeja Bołbota. W uroczystości uczestniczyli Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP oraz Artur Kosicki, marszałek Województwa Podlaskiego.

zdjęcia: ks. Andrzej Lewczak,ambasada RP w Tel Awiwie , protodiakon Rafał Dmitruk
za: orthodox.pl