polska: Metropolita Sawa przybył na Kretę
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Metropolita Sawa przybył na Kretę

Jarosław Charkiewicz, 17 czerwca 2016

16 czerwca wieczorem na Kretę przybył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski. Wraz z innymi zwierzchnikami lokalnych Cerkwi prawosławnych zwierzchnik naszej Cerkwi weźmie udział w Świętym i Wielkim Soborze, który odbędzie się tu w dniach 18-27 czerwca br.

Metropolitę Sawę wraz z towarzyszącymi mu osobami na płycie lotniska w stolicy Krety Heraklionie powitał metropolita Petry i Hersonissos Gerasimos oraz władze miejskie. Uroczystości towarzyszyła wojskowa kompania reprezentacyjna.

Na Krecie jest już dziesięciu zwierzchników Cerkwi autokefalicznych. W środę, poza patriarchą konstantynopolitańskim Bartłomiejem na Kretę przybyli również metropolita Ziem Czeskich i Słowacji Rościsław oraz arcybiskup cypryjski Chryzostom. Wczoraj, poza metropolitą Sawą, do położonego niedaleko Prawosławnej Akademii Krety miasta Chania, drugiego pod względem wielkości mieście Krety, przylecieli również: patriarcha aleksandryjski Teodor, patriarcha jerozolimski Teofil, patriarcha serbski Ireneusz, patriarcha rumuński Daniel, arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim oraz arcybiskup albański Anastazy. W godzinach wieczornych w Chania tego samego dnia minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Kotzias wydał na ich cześć uroczystą kolację. Naszą Cerkiew reprezentował na niej biskup siemiatycki Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.

Wraz z Jego Eminencją na Kretę przybyli: arcybiskup lubelski i chełmski Abel, ks. prot. Andrzej Kuźma, o. arcydiakon Paweł (Tokajuk), Jerzy Betlejko, pełniący funkcję tłumacza oraz pełniący funkcję stewarda Mikołaj Podolec. Dzisiaj na Kretę przybędzie druga część delegacji naszej Cerkwi: arcybiskup łódzki i poznański Szymon, arcybiskup białostocki i gdański Jakub, biskup gorlicki Paisjusz, o. archim. Andrzej (Borkowski) i ks. prot. Anatol Szymaniuk.

W programie dzisiejszego dnia znalazł się tylko jeden punkt: Mała Synaksa Zwierzchników, w której poza zwierzchnikami weźmie udział po dwóch hierarchów z każdej Cerkwi. Synaksie przewodniczyć będzie Jego Świątobliwość patriarcha Bartłomiej, a jej zadaniem będzie weryfikacja i zatwierdzenie treści orędzia Soboru, którego projekt został wczoraj przyjęty przez komisję, pracującą nad nim od 9 czerwca. Członkiem tej komisji jest biskup siemiatycki Jerzy, który w towarzystwie niżej podpisanego przybył na Kretę 8 czerwca.

fot. ks. Andrzej Kuźma i autor

za: orthodox.pl