Metropolita Sawa przybył na Kretę

Jarosław Charkiewicz, 17 czerwca 2016

16 czerwca wieczorem na Kretę przybył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski. Wraz z innymi zwierzchnikami lokalnych Cerkwi prawosławnych zwierzchnik naszej Cerkwi weźmie udział w Świętym i Wielkim Soborze, który odbędzie się tu w dniach 18-27 czerwca br.

Metropolitę Sawę wraz z towarzyszącymi mu osobami na płycie lotniska w stolicy Krety Heraklionie powitał metropolita Petry i Hersonissos Gerasimos oraz władze miejskie. Uroczystości towarzyszyła wojskowa kompania reprezentacyjna.

Na Krecie jest już dziesięciu zwierzchników Cerkwi autokefalicznych. W środę, poza patriarchą konstantynopolitańskim Bartłomiejem na Kretę przybyli również metropolita Ziem Czeskich i Słowacji Rościsław oraz arcybiskup cypryjski Chryzostom. Wczoraj, poza metropolitą Sawą, do położonego niedaleko Prawosławnej Akademii Krety miasta Chania, drugiego pod względem wielkości mieście Krety, przylecieli również: patriarcha aleksandryjski Teodor, patriarcha jerozolimski Teofil, patriarcha serbski Ireneusz, patriarcha rumuński Daniel, arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim oraz arcybiskup albański Anastazy. W godzinach wieczornych w Chania tego samego dnia minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Kotzias wydał na ich cześć uroczystą kolację. Naszą Cerkiew reprezentował na niej biskup siemiatycki Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.

Wraz z Jego Eminencją na Kretę przybyli: arcybiskup lubelski i chełmski Abel, ks. prot. Andrzej Kuźma, o. arcydiakon Paweł (Tokajuk), Jerzy Betlejko, pełniący funkcję tłumacza oraz pełniący funkcję stewarda Mikołaj Podolec. Dzisiaj na Kretę przybędzie druga część delegacji naszej Cerkwi: arcybiskup łódzki i poznański Szymon, arcybiskup białostocki i gdański Jakub, biskup gorlicki Paisjusz, o. archim. Andrzej (Borkowski) i ks. prot. Anatol Szymaniuk.

W programie dzisiejszego dnia znalazł się tylko jeden punkt: Mała Synaksa Zwierzchników, w której poza zwierzchnikami weźmie udział po dwóch hierarchów z każdej Cerkwi. Synaksie przewodniczyć będzie Jego Świątobliwość patriarcha Bartłomiej, a jej zadaniem będzie weryfikacja i zatwierdzenie treści orędzia Soboru, którego projekt został wczoraj przyjęty przez komisję, pracującą nad nim od 9 czerwca. Członkiem tej komisji jest biskup siemiatycki Jerzy, który w towarzystwie niżej podpisanego przybył na Kretę 8 czerwca.

fot. ks. Andrzej Kuźma i autor

za: orthodox.pl