świat: Inicjatywa „Hulm” – Patriarchat Antiocheński na rzecz dzieci
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Inicjatywa „Hulm” – Patriarchat Antiocheński na rzecz dzieci

Dominika Kovačević, 15 czerwca 2016

 Podobnie jak międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca), tak również analogiczny Dzień Dziecka (1 czerwca) Patriarchat Antiocheński postanowił wykorzystać na udzielenie szczególnej pomocy syryjskim dzieciom oraz nagłośnienie ich cierpień wynikłych trwającej już pięć lat wojny domowej. One, choć są niewinne, są pokrzywdzone w tym konflikcie najbardziej.

Jednostką patriarchatu, która zajmuje się taką działalnością charytatywną i humanitarną, jest założony w grudniu 2012 roku Departament Relacji Ekumenicznych i Rozwoju (arab. Dairatu Al-‘Alāqāti Al-Maskūnijjati Łat-tanmijjati, ang. Department of Ecumenical Relations and Development). Organizacja ma w nazwie „ekumeniczny” (w znaczeniu „powszechny”), ponieważ prawosławni pomagają wszystkim, bez względu na przynależność religijną, wyznaniową czy etniczną. Stąd też logo Departamentu to obraz z przypowieści Chrystusa o Miłosiernym Samarytaninie. Młodzi prawosławni wolontariusze, gromadzący się przy swoich parafiach, pod opieką duchownych, udają się do różnych części swojego kraju, by pomagać swoim rodakom w bardzo różny sposób. Departamentowi przyświeca motto Wiara w czynach.

Na tegoroczny Dzień Dziecka szereg akcji zostało podjętych przez Departament w ramach inicjatywy Hulm (arab. „Marzenie”). Oczywiście, Departament pomaga syryjskim dzieciom na co dzień, jednak na dzień 1 czerwca w różnych miejscach w Syrii – szczególnie znacznie poszkodowanych w wyniku działań wojennych oraz obozach dla uchodźców – zostały zorganizowane dla najmłodszych przez wolontariuszy, pedagogów i psychologów różne warsztaty, pokazy, przedstawienia, zajęcia sportowe itp. Po to, by młodzi Syryjczycy, mimo otaczającej ich tragedii, mieli Dzień Dziecka z prawdziwego zdarzenia, by prawdziwie czuli się dziećmi.

W ramach inicjatywy nakręcono również kilkanaście krótkich filmików z dziećmi przebywających w obozach dla uchodźców, zamieszczanych pierwotnie na Facebooku, a potem też na Youtube, w których mówią one w jednym, dwu zdaniach o swoich marzeniach (tytułowe hulm). Uczestnicy mówią po arabsku, natomiast napisy są angielskie. Marzenia tych dzieci dla nas mogą wydać się proste: powrót do rodzinnej miejscowości, pobawić się, pooglądać telewizję, zostać nauczycielem…

Playlista z tymi filmikami znajduje się w tym miejscu.

O inicjatywie „Anti” na Dzień Kobiet pisaliśmy tutaj.

Na podstawie strony Departamentu