X-ta rocznica śmierci Jerzego Nowosielskiego

Jakub Oniszczuk, 22 lutego 2021

Muzeum Ikon w Warszawie i Centrum Sztuki Sakralnej im. J. Nowosielskiego, działające przy krakowskiej parafii prawosławnej, zorganizowały wieczór pamięci Jerzego Nowosielskiego w X-tą rocznicę śmierci artysty.

Spotkanie odbyło się w niedzielę 21 lutego w kaplicy Wszystkich Świętych. Rozpoczęło się o godzinie 17:00 modlitwą za śp. Jerzego Nowosielskiego, którą sprawował o. Jarosław Antosiuk, proboszcz krakowskiej parafii oraz o. Marcin Bielawski. Po krótkim nabożeństwie, o. Jarosław podzielił się swoimi wspomnieniami o profesorze Nowosielskim. 

Następnie z wykładem na temat: "Ikonostas - synteza sztuki w liturgii - tradycja prawosławna i twórczość Jerzego Nowosielskiego" wystapił Witali Michalczuk. Wieczór zakończył się koncertem dawnej muzyki cerkiewnej w wykonaniu męskiego zespołu "Katapetasma" pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni.

Całe spotkanie było transmitowane online na kanale Facebook Muzeum Ikon w Warszawie


Spotkanie było również wstępem do konferencji poświęconej pamięci Jerzego Nowosielskiego "Ikonostas w liturgii prawosławnej i twórczości J. Nowosielskiego". Z powodu pandemii konferencja odbędzie się zdalnie. Wykłady ks. Henryka Paprockiego, bp. prof. Michała Janochy, dr Krystyny Czerni, dr Iriny Tatarowej i Łukasza Hajduczeni pojawią się na kanale YouTube Muzeum Ikon w Warszawie.