Wybrano nowego Patriachę Serbii

Jakub Oniszczuk, 18 lutego 2021

18 lutego, o 9 rano, Boską Liturgią w cerkwi św. Sawy w Belgradzie rozpoczął się Święty Sobór Biskupów Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Liturgii przy udziale innych hierarchów Patriarchatu Serbskiego przewodniczył metropolita Dabaru i Bośni, Chryzostom.

Sobór elekcyjny odbył się w krypcie cerkwi św. Sawy. Wyboru nowego zwierzchnika dokonano według procedur przewidzianych w Statucie Serbskiego Kościoła Prawosławnego i zgodnie ze Świętymi Kanonami.

Przed rozpoczęciem posiedzenia hierarchowie modlili się nad grobem zmarłego 20 listopada patriarchy Ireneusza oraz sprawowano obrzęd wezwania Ducha Świętego.

Po wytypowaniu w głosowaniu trzech kandydatów, nowego patriarchę wybrano poprzez losowanie. Zgodnie z tradycją, kopertę z imieniem jednego z kandydatów z Ewangelii wyciąga szanowany, najstarszy mnich. W tym przypadku był to 90-letni Matej Ristanović z monasteru Sisojevac.

46. Arcybiskupem Peć, Metropolitą Belgradzko-Karłowickim i Patriarchą Serbskim został  Metropolita Zagrzebia i Lublany Porfiriusz (srb. Порфирије).

AXIOS!

na podstawie: spc.rs