Święto Spotkania Pańskiego w Morochowie

Jakub Antonowicz, 18 lutego 2021

W dzień Spotkania Pańskiego Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paisjusz, Arcybiskup Przemyski i Gorlicki sprawował Św. Liturgię w cerkwi parafialnej w Morochowie. Władyce asystowało duchowieństwo dekanatu sanockiego oraz przedstawiciele dekanatów przemyskiego i gorlickiego, a także protodiakon Antoni Jary.

U wejścia do morochowskiej cerkwi umiłowanego Arcypasterza przywitały dzieci i młodzież – pięknymi wierszami, wychwalającymi naszą wiarę i rodzinną ziemię, Były darem serca młodego pokolenia dla Władyki. Rozpoczęła się Św. Liturgia, podczas której modlitewnie śpiewał miejscowy chór pd. imości Seweryny Felenczak.

Z pouczającym kazaniem do wiernych zwrócił się ks. prot. Mirosław Cidyło z Bartnego.

Na zakończenie Władyka oświęcił świece gromniczne i w swym słowie wyjaśnił rolę świecy w życiu chrześcijanina i jego wędrówce ku życiu wiecznemu.

Arcybiskup Paisjusz w szczególny sposób zwrócił się do młodzieży, która w dniu dzisiejszym gromadziła się w naszych cerkwiach, wspominając to wielkie święto, jak i Prawosławny Światowy Dzień Młodzieży.

Arcypasterz pozdrowił Ks. Mirosława z Bartnego z XIV rocznicą święceń kapłańskich, które miały miejsce w tejże cerkwi.

Życząc wszystkim duchowego i fizycznego zdrowia,  Jego Ekscelencja podziękował TVP 3 o/Rzeszów za nagranie Liturgii, która będzie retransmitowana w niedzielę o godz. 7:00 na TVP Kultura. Szczególne słowa wdzięczności skierowane były także na ręce ks. diakona dra Łukasza Leonkiewicza z Redakcji Programów Ekumenicznych TVP w Warszawie, oraz p. Katarzyny Popławskiej, redaktor TVP 3 w Białymstoku.

Po uroczystościach liturgicznych święta patronalnego morochowskiej cerkwi, Arcybiskup Paisjusz spotkał się z Zarządem Diecezjalnym Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Przemysko-Gorlickiej.

Fotografie: Jakub Antonowicz

za: orthodox.pl