Telatycze: Święto Wniebowstąpienia Pańskiego

Ewa Nowicka, 14 czerwca 2016

9 czerwca bieżącego roku w parafii pw. św. św. Kosmy i Damiana w Telatyczach odbyły się uroczystości liturgiczne z okazji święta Wniebowstąpienia Pańskiego.

Do parafii licznie przybywali wierni i pielgrzymi z różnych stron aby uczestniczyć w świątecznych nabożeństwach w ten szczególny dzień. O godzinie 8.00 miało miejsce poświęcenie wody w nowo wybudowanej kapliczce, a o godzinie 9.00 odsłużono akatyst, któremu przewodniczyli ks. mitrat Stanisław Strach oraz ks. mitrat Borys Domaracki. O godzinie 10.00 rozpoczeła się Święta Liturgia, której celebrantem był ks. mitrat Wincenty Pugacewicz z Białej Podlaskiej. Asystowało mu 16 duchownych i 2 arcydiakonów.

Kazanie po Ewangelii wygłosił ks. archimadryta Ambroży z monasteru w Kostomłotach. Przybliżył w nim historię święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Po Świętej Liturgii odbyła się uroczysta procesja wokół cerkwi (krestnyj chod), w czasie której zostały poświęcone krzyże ofiarne postawione przez mieszkańców wsi parafii, na pamiątkę bieżeństwa, za wszystkich dobroczyńców cerkwi i parafii oraz wierzących ludzi, którzy odeszli, a także za spokój i zdrowie w dalszym życiu parafian, na pamiątkę dla dzieci i wnuków.

Na koniec święta parafialnego kilka słów pouczających powiedział ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski, dziekan kleszczelowski.

Fot. Mateusz Nowicki