Z myśli świętego biskupa Teofana Zatwornika

tłum. Michał Diemianiuk, 06 marca 2021

Wstęp - zobacz tutaj

* * *

Święta Cerkiew przenosi teraz naszą uwagę za granice doczesnego życia, do ojców i braci, którzy odeszli stąd, chcąc przypomnieniem o ich stanie, którego i my nie unikniemy, ukierunkować nas do odpowiedniego przechodzenia tygodnia seropustnego i następującego za nim Wielkiego Postu.

Posłuchajmy naszej matki Cerkwi, i wspominając ojców i braci naszych, zatroszczmy się, aby przygotować się do przejścia na tamten świat. Przypomnijmy grzechy swoje i opłaczmy je, postanówmy dalej strzec się w czystości przed wszelką zmazą. Bowiem do Królestwa Bożego nie wejdzie nic nieczystego, i na sądzie nikt z nieczystych nie usprawiedliwi się. Zaś po śmierci nie oczekuj oczyszczenia. Jaki odejdziesz, taki i pozostaniesz. Tutaj trzeba przygotować swoje oczyszczenie.
Pospieszmy się - kto bowiem może przepowiedzieć swoją długowieczność? Życie teraz może się urwać. Jak pokazać się na tamtym świecie nieczystym? Jakimi oczyma spojrzymy na ojców i braci naszych, mających nas spotkać? Co odpowiemy na ich pytania: co tu masz niedobrego? A to co? A tamto? Jaka hańba i wstyd okryją nas?!

Pospieszmy się naprawić wszystko, co nie w porządku, żeby pokazać się na tamtym świecie chociaż odrobinę znośnymi i do ścierpienia.

święty biskup Teofan Zatwornik, "Myśli na każdy dzień roku według czytań ze Słowa Bożego"

za: azbyka.ru