Imieniny Jego Eminencji metropolity Sawy

ks. dr Adam Magruk, 26 stycznia 2021

25 stycznia to szczególna data w kalendarzu naszej Cerkwi. Liturgicznie wspominamy wówczas świętego Sawę pierwszego arcybiskupa Serbii, będącego niebiańskim patronem Jego Eminencji Wielce Błogosławionego metropolity Sawy. Dzisiejszy dzień należy do wyjątkowych nie tylko dla Jego Eminencji, ale i wszystkich wiernych Cerkwi prawosławnej w Polsce ponieważ kiedy świętuje Ojciec, świętuje razem z nim cała rodzina.

W poniedziałkowy poranek do warszawskiej katedry św. Marii Magdaleny przybyły dzieci duchowe, wychowankowie, osoby i wierni, którym osoba Jego Eminencji bliska jest sercu, aby wznosić modlitwy do najwyższego Boga. Świętej Liturgii przewodniczył dostojny Solenizant, któremu asystowało licznie przybyłe duchowieństwo z Polski i z zagranicy. W ołtarzu modlili się Ich Ekscelencje: arcybiskup lubelski i chełmski Abel, arcybiskup białostocki i gdański Jakub, arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz, arcybiskup bielski Grzegorz, biskup łódzki i poznański Atanazy, biskup hajnowski Paweł, biskup supraski Andrzej oraz biskup siemiatycki Warsonofiusz. Śpiewał chór pod przewodnictwem protodiakona dr. Sergiusza Bowtruczuka.

Po zakończeniu św. Liturgii, pod przewodnictwem arcybiskupa Abla odprawiono nabożeństwo dziękczynne, podczas którego dziękowano Stwórcy za łaski, jakimi obdarzył Jego Eminencję w minionym roku, tym samym modlono się o uchronienie go od wszelkiego bólu, nieszczęścia, chorób duchowych i cielesnych i darowanie sił w codziennych trudach w służbie dla dobra Cerkwi, której Jego Eminencja poświęcił całe swoje życie.

W imieniu Świętego Soboru Biskupów głos zabrał arcybiskup Jakub, który powiedział: Wasza Eminencjo, śledząc żywot świętego Sawy i patrząc na Waszą działalność, możemy stwierdzić, że pomimo faktu, że święty żył w Serbii kilkaset lat temu, można dostrzec wiele analogii. Jedną z nich jest cerkiewny patriotyzm. Zawiera się on w tym, że zarówno wspominanemu świętemu, jak i Wam, najbliższa i najważniejsza jest posługa Cerkwi prawosławnej. Jeżeli bowiem, ktoś wybiera służbę Bogu i Bóg jest na pierwszym miejscu, wówczas – zgodnie ze słowami błogosławionego Augustyna – wszystko jest na właściwym miejscu. Jego Ekscelencja podkreślił, że słowa te na przykładzie życia metropolity Sawy są dla wielu z nas lekcją i paradygmatem do naśladowania owego cerkiewnego patriotyzmu. Arcybiskup Jakub życzył Jego Eminencji dużo sił, dobrego zdrowia i błogosławieństwa Bożego we wszystkich poczynaniach.

W imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej jej prezes, biskup Jerzy Samiec, przekazując imieninowe życzenia wręczył Jego Eminencji nagrodę Polskiej Rady Ekumenicznej za wyjątkowe zasługi dla ruchu ekumenicznego. Tekst laudacji odczytał wiceprezes rady arcybiskup Abel.

Dziękując za wyróżnienie, Jego Eminencja zaakcentował, że jego ogromnym pragnieniem było zawsze to, aby uczniowie Zbawiciela stanowili jedno. Wezwał również do usilnej modlitwy aby wypełniła się wola Chrystusa w tym aspekcie.

W imieniu rektora oraz całej społeczności akademickiej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie życzenia złożył jej prorektor ks. prof. Bogusław Milerski

Metropolita Sawa, dziękując wszystkim zebranym za przybycie i dobre słowo nawoływał do odważnego dawania świadectwa naszej wiary, która uświęca otaczający świat i czyni go lepszym.

Na koniec każdy miał okazję złożyć Solenizantowi płynące z serca życzenia. Nie zabrakło licznych bukietów kwiatów, które były widocznym świadectwem miłości i szacunku, jakim od lat darzony jest Jego Eminencja.

Długich i dobrych lat Wielce Błogosławiony Władyko Metropolito!!!


zdjęcia: dr Jarosław Charkiewicz

za: orthodox.pl