Trwają obrady komisji ds. orędzia Soboru

Jarosław Charkiewicz, 12 czerwca 2016

Od 9 czerwca 2016 r. w Prawosławnej Akademii na Krecie trwają obrady komisji ds. orędzia Świętego i Wielkiego Soboru Wszechprawosławnego.

W sobotę, 11 czerwca, członkowie komisji uczestniczyli w św. Liturgii w znajdującym się w pobliżu akademii męskim monasterze Matki Boże „Gonia”. Przewodniczył jej metropolita Pafos Jerzy z Cerkwi Prawosławnej Cypru.

11 czerwca to dzień, w którym Cerkiew czci pamięć apostołów Bartłomieja i Barnaby. Jest to również dzień imienin patriarchy konstantynopolitańskiego Bartłomieja. Zebrani w świątyni członkowie komisji modlili się za „pierwszego wśród równych” w Cerkwi prawosławnej, a wcześniej przesłali Jego Świątobliwości pisemne życzenia dobrego zdrowia i Bożego błogosławieństwa w niezwykle odpowiedzialnej posłudze Cerkwi.

Obrady komisji odbywają się w duchu wzajemnej życzliwości, a dyskusje dotyczące poszczególnych paragrafów orędzia są konstruktywne. Członkowie komisji w duchu soborowości z ostrożnością dobierają słowa i wyrażenia, które w najlepszy możliwy sposób wyrażą najważniejsze przesłania przygotowywanego od 55 lat Soboru Wszechprawosławnego. Odnoszą się one przede wszystkim do szeregu najważniejszych kwestii związanych ze współczesnym wyzwaniami stojącymi przed Cerkwią i Jej misją.

Praca komisji ds. orędzia Soboru Wszechprawosławnego ma potrwać do 16 czerwca. Na dzień dzisiejszy w obradach biorą udział przedstawiciele Patriarchatów: Konstantynopolitańskiego, Aleksandryjskiego, Jerozolimskiego, Serbskiego i Rumuńskiego jak też Cerkwi: Cypru, Grecji, Polski, Albanii oraz Ziem Czeskich i Słowacji.

fot. autor
za: www.orthodox.pl