WIADOMOSCI.CERKIEW.PLŚwięto parafialne Wniebowstąpienia Pańskiego w Sławatyczach

Święto parafialne Wniebowstąpienia Pańskiego w Sławatyczach

ks. protodiakon Marek Waszczuk, 09 czerwca 2016

Jedna z nierentownych struktur parafialnych naszej cerkwi, społeczność parafialna w Sławatyczach w święto Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzi swoje święto parafialne.

Tegoroczna uroczystość miała charakter szczególny. Przez ostatnie dwa lata miejscowa świątynia parafialna przeszła kapitalny remont w ramach projektu „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi”. Projekt realizowany był przez Prawosławną Diecezję Lubelsko-Chełmską dzięki środkom MF EOG 2009-2014 oraz NMF 2009-2014 w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego. To właśnie dzięki tym programom przywrócono świetność pierwotnej bryły architektonicznej okazałego obiektu sakralnego zarówno w zewnętrznej formie, jak i wewnątrz.

Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel w asyście licznie zgromadzonego duchowieństwa. Oprócz miejscowych parafian przybyli do Sławatycz wierni sąsiednich parafii, aby wspólnie cieszyć się z zakończenia remontu cerkwi w Sławatyczach.

W homilii po Ewangelii władyka Abel mówił o okoliczności przywiązania do tradycji w kontekście dzisiejszych problemów globalnych: braku pokoju czy kryzysu ekonomicznego. Chrystus jest naszą drogą i prawdą, i jest on najistotniejszym fundamentem dla człowieczeństwa w dzisiejszych czasach. Aby dać świadectwo wiary, cerkiew w Sławatyczach jest tego najlepszym przykładem, lekcją świadomości.

Na zakończenie uroczystości pod tradycyjnym krestnym chodzie arcypasterz lubelsko-chełmskiej diecezji dziękował duchowieństwu oraz licznie zgromadzonym wiernym. Ze szczególną wdzięcznością podkreślił obecność wójta gminy w Sławatyczach pana Grzegorza Kieca wraz z małżonką, podkreślającego jego ogromne zaangażowanie się w rewitalizację sławatyckiej cerkwi. Władyka powitał obecną na święcie dyrektor szkoły oraz komendanta miejscowej placówki Straży Granicznej.

Z wyrazami szczególnej wdzięczności arcybiskup zwrócił się do Grzegorza Szweda, prezesa Fundacji Dialog Narodów, działającej przy diecezji lubelsko-chełmskiej, wraz z gronem pracowników. Władyka podziękował za ich pracowitość, fachowość i gratulował tak olbrzymiego osiągnięcia, jakim jest zakończenie programu rewitalizacji cerkwi, czego najlepszym efektem jest słowacka cerkiew.

Następnym podziękowaniem były słowa skierowane do ks. prot. Michała Wasilczyka za gorliwość i oddanie dla lokalnej społeczności parafialnej, dla matuszki Ewy za pracę z chórem parafialnym oraz angażowanie najmłodszych dzieci w działalność parafialną, co jest perspektywą naszej prawosławnej egzystencji.

fot. Witalij Kucharuk