polska: III Warsztaty Ikonograficzne W Sandomierzu

III Warsztaty Ikonograficzne W Sandomierzu

Daniel Dermanowski, 17 grudnia 2020

W dniach 7 – 13.12. br., z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Abla, Ordynariusza Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej, miały miejsce kolejne, III warsztaty pisania ikon w Parafii Prawosławnej pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu. Pierwotny termin 15 – 22.11. nie doszedł do skutku ze względu na różne okoliczności, niezależne od organizatora. Jednak dobry Bóg w swoim zamyśle pozwolił przeprowadzić warsztaty w późniejszym czasie.

Całość wydarzenia rozpoczęła się modlitwą w świątyni - dziękczynnym molebnem, celebrowanym przez proboszcza parafii. Po krótkim nabożeństwie, do zebranych zwrócił się duchowny ukazując świętość ikony, jej niezmienny charakter i piękno,  które w sobie zawiera. Ks. Chyl nawiązał do słów zawartych w modlitwach na nabożeństwie, odnoszących się do nadziei na wstawiennictwo Boże podczas całego procesu pisania ikon. Kontynuując,  wyszczególnił nieodłączny aspekt obecności opieki świętych w czasie tworzenia ikon, jako wyraz Ojcowskiej troski o każde dobre dzieło, czynione na Jego chwałę. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy oddalili się do pobliskiej kancelarii, by wysłuchać referatu, odnoszącego się do historii ikony.

Kilkunastoosobowa grupa przystąpiła do realizacji swoich prywatnych celów. Początkującym kursantom specjalista zaproponował dwie ikony: Mandylion na chuście Jezusa Chrystus i Matkę Bożą. Zaawansowani przyszli już z własnymi pomysłami na kolejny święty wizerunek. Parafianie, sandomierzanie, ale i osoby przybyłe spoza granic województwa, uczestnicząc w warsztatach rozwijali swoje umiejętności. Skupienie, uduchowiony klimat, charakterystyczna cerkiewna muzyka, stworzyły aurę, w której to obecni przenosili się jak gdyby, do innej realności, w inny wymiar, zupełnie obcy dla dzisiejszego świata, który nie zawsze posługuje się wyznacznikami kreowanymi przez wiarę w Boga.

III warsztaty ikonograficzne wzorem lat ubiegłych poprowadził Jan Grigoruk, mistrz ikonografii z Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu. Pod jego czujnym okiem, przy zachowaniu kanonu ikonograficznego, norm kolorystycznych i kwestii technicznych, zebrani napisali swoje pierwsze lub też kolejne ikony.

Tegoroczna edycja, ze względu na pandemię, została zorganizowana przy zachowaniu wytycznych określonych przez kryteria rządowe dotyczące bezpieczeństwa. Koniecznym było stworzenie dwóch grup, by liczba uczestników nie przekraczała 5 osób. Grupy dostosowano też do codziennych obowiązków usczestników.

W finalny dzień warsztatów, po świątecznym niedzielnym nabożeństwie, w dzień którego Cerkiew prawosławna w tym roku wspominała pamięć św. apostoła Andrzeja, pierwszego z powołanych, proboszcz parafii dokonał poświęcenia ikon, aby nabrały świętego charakteru.

Organizatorem wydarzenia była parafia prawosławna w Sandomierzu, zaś podmiotami czynnie współpracującymi były: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, Urząd Miasta Sandomierza,  Sandomierskie Centrum Kultury.

Foto. ks. Marcin Chyl, Włodzimierz Dermanowski, Daniel Dermanowski,