polska: Powstaje film o odrodzeniu ikony w Polsce

Powstaje film o odrodzeniu ikony w Polsce

Piotr Łozowik, 17 grudnia 2020

Stowarzyszenie Edukacji Filmowej z Bielska Podlaskiego tym razem sięgnęło po temat sakralny. Film dokumentalny "Ikona. Odrodzenie w Polsce" przedstawia przebieg wyjścia z kryzysu sztuki sakralnej, a przede wszystkim ikony. Powojenny kryzys był trudny do przełamania i dotknął zarówno Cerkiew prawosławną, jak i Kościół katolicki.

Fundamentalny wpływ na odrodzenie ikony kanonicznej w Polsce miała postać o. Leoncjusza Tofiluka oraz założona przez niego Szkoła Ikonograficzna w Bielsku Podlaskim. To właśnie ksiądz mitrat Leoncjusz Tofiluk zainicjował w 1983 roku obozy ikonograficzne na Świętej Górze Grabarce (brał w nich udział m.in. prof. Leon Tarasewicz), z myślą o powrocie do pisania tradycyjnych, kanonicznych ikon, z którymi zetknął się podczas pobytu w Finlandii. Z czasem spotkania zaczęły odbywać się w Bielsku, gdzie w 1991 roku otwarto jedyne w Polsce studium ikonograficzne. Z pomocą dydaktyczną przyjeżdżali tam wybitni specjaliści z Finlandii (Helena Nikkanen), Rosji (Sasza Sokołow) czy Krakowa (prof. Jerzy Nowosielski).

W filmie będzie można usłyszeć wypowiedzi m.in.: jednego z pierwszych absolwentów studium - Grzegorza Zinkiewicza, architekta prof. Uścinowicza, krytyka sztuki dr Krystyny Czerni czy dyrektorki Muzeum Ikon w Supraślu Ewy Zalewskiej. Film oparty będzie na wypowiedziach ludzi, w których życiu ikona zajmuje szczególne miejsce. Wypowiedzi będą zilustrowane realizacjami absolwentów lub uczniów bielskiego studium (ikony, polichromie).

Większość zdjęć wykonana została w bielskich świątyniach, ale twórcy odwiedzili też Muzeum Ikon w Supraślu, Fasty koło Białegostoku, Dojlidy czy Grabarkę. Projekt ma na celu przebliżenie ikony oraz upowszechnienie i uzmysłowienie wszystkim, poprzez dokumentację i opowieści, ogromnej roli, jaką odegrał w odrodzeniu ikony w Polsce bielski ośrodek kształcenia ikonopisców wraz z założycielem placówki - księdzem mitratem Leoncjuszem Tofilukiem. Za realizacją projektu stoją bielszczanie: Piotr Łozowik i Marek Włodzimirow.

Projekt finansowo wsparło miasto Bielsk Podlaski.