Odszedł do Pana ks. mitrat Mikołaj Dejneko

orthodox.pl, 01 grudnia 2020

Nad ranem 1 grudnia, zmarł ks. mitrat Mikołaj Dejneko, wieloletni proboszcz parafii św. apostoła Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej, Diecezji Białostocko-Gdańskiej.

Ksiądz Mikołaj urodził się 6 kwietnia 1957 roku we Włodawie. Ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne oraz Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie. W latach 1981 – 82 był psalmistą w parafii Zaśnięcia Bogurodzicy w Zabłudowie. W 1982 r. z rąk ówczesnego biskupa białostockiego i gdańskiego Sawy otrzymał święcenie diakońskie (2.05) oraz kapłańskie (3.05). Pierwszą parafią ks. Mikołaja, jako wikariusza była parafia w Zabłudowie. Następnie przez dwa lata był wikariuszem parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Od 9 września 1985 r. był proboszczem parafii św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. Dzięki staraniom ks. Mikołaja w Dąbrowie wybudowana została pierwsza w tym mieście cerkiew, usytuowano prawosławny cmentarz oraz wybudowano dom parafialny.

Za pracę dla dobra Cerkwi, ks. Mikołaj był wielokrotnie nagradzany w tym ostatnio prawem noszenia mitry oraz Orderem św. równej apostołom Marii Magdaleny II stopnia.

Wiecznaja pamiat’!

zdjęcie: Adam Matyszczyk

za: orthodox.pl