Kiedyś to było lepiej...

o. Jarosław Jóźwik, 30 listopada 2020

„Kiedyś to było lepiej..." to projekt, którego głównym zadaniem jest ocalenie od zapomnienia historii i tradycji kulturalnych miejscowości należących do położonej w województwie podlaskim parafii prawosławnej Topilec. Założenia te realizowane są przez działania edukacyjne i kulturalne, ukierunkowane na przekazanie młodzieży wiedzy, nawiązanie komunikacji międzypokoleniowej oraz aktywizację jak najliczniejszej części społeczności lokalnej w różnym wieku.

Działania w ramach programu przebiegały dwuetapowo. W pierwszym z nich młodzież zbierała materiał, nagrywając wypowiedzi byłych proboszczów parafii przywołujących najstarsze wspomnienia, pieśni ludowe, charakterystyczne obrzędy i tańce. Drugi etap, odbywający się w Supraślu i Topilcu, polegał na przeprowadzeniu warsztatów z siedmioosobową grupą młodzieży, których efektem końcowym jest kolejne, piąte już przedstawienie teatralne, opowiadające o lokalnej historii. Scenariusz przedstawienia powstał przy aktywnym udziale młodzieży w oparciu o zdobyte wcześniej materiały, dotyczące lat powojennych oraz wspomnień kapłanów i osób świeckich. Ważnym elementem spektaklu są komentarze do wydarzeń napisane przez uczestników projektu. Zadanie zakończyło się 31 października 2020 roku.

Na razie nasz spektakl pt. “Żeby to nie wróciło” pokazaliśmy w Akademii Supraskiej oraz w Topilcu. Minimalistyczna scenografia, mocne, wyraziste postacie oraz treść zapadająca na długo w pamięć – to atuty przedstawienia, które dostrzegli widzowie, nagradzając zespół gromkimi brawami. Ze względów bezpieczeństwa spektakle odbyły się przy zmniejszonej publiczności w dwóch różnych przestrzeniach. Oba miejsca, tradycyjnie wykorzystywane w naszych projektach, spełniły oczekiwania reżysera i choreografa. Dziękujemy za wyrozumiałość i mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli zagrać dla szerszej widowni.

“ZaTopieni w historii” - Topilec 2020
Aktorzy (w kolejności alfabetycznej): Dominika Błahuszewska, Elżbieta Czech, Grzegorz Siergiejew, Szymon Szatyłowicz, Weronika Szatyłowicz, Dawid Szewczenko, Marta Wyszyńska
Reżyseria, choreografia, ruch sceniczny: Katarzyna Siergiej, Anna Kołosow-Ostapczuk
Scenariusz: Aneta Prymaka-Oniszk oraz uczestnicy zadania
Scenografia: Jakub Sobczak
Śpiew: Anna Fionik
Zdjęcia: Kamil Cywoniuk, Michał Strokowski, Danuta i Jarosław Jóźwik

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.