polska: "Historia jest zawsze żywa - spotkania wokół historii regionu: język, śpiew, obrzędowość"

"Historia jest zawsze żywa - spotkania wokół historii regionu: język, śpiew, obrzędowość"

o. Jarosław Jóźwik, 01 listopada 2020

Ten projekt skierowany był do młodych osób, które spędzając kilka dni w Supraślu miały możliwość zapoznania się z kulturą Podlasia. Uczestniczyli oni w warsztatach artystycznych, śpiewu i tańca ludowego. Stworzyli etiudę sceniczną oraz obrazy opowiadające historie zasłyszane od autorów książek.

Od poniedziałku, 17 sierpnia, można oglądać wystawę prac stworzonych w Supraślu przez uczestników zadania. Dwudziestometrowy rulon papieru, zamalowany przez młodzież z Topilca, został rozwinięty i umieszczony wokół budynku “Kuni” oraz w jego wnętrzu. Wystawa pokazuje, inspirowane przez książki i opowieści, historie Monasteru Supraskiego i Parafii Prawosławnej w Topilcu.

28 sierpnia, w dniu Święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, zostały przeprowadzone kolejne warsztaty z tańca i śpiewu ludowego. Anna oraz Doroteusz Fionik z zespołem Żemerwa, zaprosili młodszych i starszych mieszkańców do zapoznania się z tradycjami związanymi z tym Świętem oraz nauczyli kilku tradycyjnych tańców oraz śpiewów z naszego województwa. Na zakończenie, wszyscy chętni mogli kontynuować wspólną zabawę przy dźwiękach muzyki ludowej. Wspólne korowody oraz śpiewy pozwoliły nam utrwalić tradycyjne zwyczaje oraz nauczyć się nowych pieśni i tańców, które, mamy nadzieję, będą kultywowane przez członków naszej społeczności lokalnej.

W trakcie naszego zadania odbyły się dwa spotkania autorskie. Pierwsze spotkanie autorskie Jakuba Aleksandra Sobczaka, skierowane do młodzieży uczestniczącej w warsztatach w Akademii Supraskiej oraz pozostałych dzieci spędzających wakacje w Supraślu, odbyło się 3 sierpnia w Akademii Supraskiej. Na podstawie opowieści z książki, pt. “Podlaskie Legendy 4 Kultur”, została wykonana jedna z 10 metrowych prac, którą można było oglądać w Topilcu. - Drugie spotkanie autorskie z autorami książek dotyczących regionu - spotkanie odbyło się 13 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020, które w tym roku przebiegały pod hasłem "Moja droga". Głównym celem naszego spotkania - zatytułowanego "Tam i z powrotem…" - było ocalenie od zapomnienia historii osób, które opuściły swoje miejscowości w trakcie bieżeństwa 1915 roku i po roku 1918 zdecydowały się na powrót do domu, w którym - jak się często okazywało - mieszkał już ktoś inny. W programie: - spotkanie autorskie z dwiema znanymi autorkami książek, które dotykają problemu exodusu prawosławnej społeczności w 1915 roku oraz powrotu z bieżeństwa - p. Anetą Prymaką-Oniszk i p. Julią Fiedorczuk. W ramach tego wydarzenia przygotowaliśmy prezentację wykorzystująca zdjęcia oraz śpiew lokalnego pieśniarza, Teodora Dworakowskiego, który zamieszkuje okolice Topilca i posiada bogaty repertuar pieśni przywiezionych z bieżeństwa.

Nasze zadanie miało na celu stworzenie produktu edukacyjnego realizowanego poprzez różnorodne formy działań artystycznych i warsztatowych adresowanych do różnych grup wiekowych, w szczególności do dzieci i młodzieży. Dzięki naszym działaniom stworzyliśmy produkt, który był udostępniony mieszkańcom, głównie tym, którzy nie mają bezpośredniego dostępu do instytucji kultury. Wpłynęło to pozytywnie na budowanie odpowiedzialności za zachowanie swojej historii i tradycji na wszystkie osoby uczestniczące w wydarzeniach. Przewidujemy, po zakończeniu zadania, kontynuację pracy z młodzieżą z terenu parafii. Dzięki naszym staraniom chcemy stworzyć kolejny zespół, osób dorosłych i starszych, który będzie korzystał z doświadczeń grupy młodszej. Doświadczenie pozyskane w trakcie zadania zostanie wykorzystane do pracy z wszystkimi grupami wiekowym.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego