Prace remontowe w cerkwi św. Jerzego w Łobzie

Ks. Marcin Prokopiuk, 10 listopada 2020

15 października w cerkwi pw. św. Jerzego w Łobzie (zachodniopomorskie) rozpoczęto pierwszy etap prac remontowych, polegających na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej.

Kolejnego dnia prac remontowych, na zaproszenie miejscowego proboszcza przebieg remontu wizytował ks. prot. mgr Jarosław Biryłko, Diecezjalny Konserwator Zabytków i chociaż nasza cerkiew zabytkiem nie jest, to z ramienia arcybiskupa Jerzego, ks. Jarosław nadzoruje i wspiera swoim doświadczeniem wszystkie remonty na terenie naszej Wrocławsko-Szczecińskiej Diecezji. Łobeska cerkiew usytuowana jest na parterze kamienicy i jest częścią wspólnoty mieszkaniowej. Chociaż została powołana w 1948 r., do dnia dzisiejszego nie były prowadzone w jej wnętrzu większe prace remontowe.

Parafialna społeczność Łobza jest kilkuosobowa, w większości są to ludzie starsi, jednakże ich wkład w życie tutejszej społeczności i kultywowanie Świętego Prawosławia spowodował podjęcie decyzji o trudnym wyzwaniu. Trudnym ze względu na to, że jesteśmy częścią wspólnoty mieszkaniowej i nasze możliwości w zakresie składania wniosków do instytucji państwowych są bardzo ograniczone - nie jesteśmy bowiem zabytkiem, a większość budynku i przynależnego placu pozostaje częścią wspólną. Nie przeszkadza nam to jednak sprawować św. Liturgii i nieść pomoc tym, którzy tego potrzebują.

Z błogosławieństwem ordynariusza naszej diecezji abp. Jerzego podjęliśmy próbę odnowienia naszej świątyni. Prac jest ogrom, jednakże wierzymy, że Dobry Bóg wesprze i to dzieło, które przysłuży się prowadzeniu każdego człowieka ku zbawieniu. Jak sądzę tradycją już będzie, jeśli zwrócę się do wszystkich tych, którzy chcieliby wesprzeć to przedsięwzięcie, z prośbą o wsparcie finansowe, w czasie, w którym każdy potrzebuje, a nie każdy może dać. Jednakże pamiętajmy, drodzy Bracia i Siostry, że każda złotówka wpłacona na konto może dać nawet kilkaset tysięcy złotych, co nawet przerośnie nasze potrzeby remontowe, do czego w sposób szczególny zachęcam. Pieniądze można przekazywać na konto parafii:

Parafia Prawosławna pw. św. Jerzego w Łobzie

ul. Wojska Polskiego 8

73-150 Łobez

PL 38 1240 3871 1111 0010 8890 5953

a zapiski z imionami żywych i naszych zmarłych e-mailem, bądź sms-em:

marcin.prokopiuk@gmail.com

nr tel.: 504-181-651

Wszystkich ofiarodawców i ich bliskich będziemy wspominać podczas każdej Św. Liturgii celebrowanej w naszej skromnej świątyni. Ofiarodawcom życzę błogosławieństwa i przewodnictwa w naszym życiu Zbawiciela Jezusa Chrystusa.