Wejść za Jego próg

tłum. Gabriel Szymczak, 11 listopada 2020

Przypatruj się pilnie temu, który mądrość posiada, niech twoje stopy przekraczają często jego progi.
Mądrość Syracha 6, 36

Kiedy przeczytałem ten fragment, zatrzymałem się, aby zastanowić się nad moimi porannymi zajęciami. Jak spędzam pierwsze chwile, kiedy już nie śpię?
Jak większość ludzi, często sięgam po telefon i sprawdzam nowe maile, a czasem powiadomienia w mediach społecznościowych.
Według ankiety z 2017 roku, prawie 70% dorosłych śpi z telefonem w pobliżu, co oznacza, że jest to pierwsza rzecz, na którą patrzą rano. Przeciętny dorosły sprawdza również swój telefon 80 do 110 razy dziennie. Te liczby mogą teraz być jeszcze wyższe z powodu pandemii Covid, która doprowadziła do dalszej cyfryzacji naszego życia.

Mądry Syrach radzi nam, abyśmy weszli za drzwi mędrca. Kiedy codziennie staram się czytać Pismo Święte, jaki próg zwykle przekraczam? Czy za kilka lat będzie bardziej prawdopodobne, że raczej użyję telefonu niż Biblii? Co częściej odwiedzam każdego dnia?

Jeśli sprawdzam wiadomości, media społecznościowe lub gram w gry przez cały dzień, pozwalam, by mój umysł był przyciągany i poddawany ich wpływowi.
Jeśli jednak spędzam wolne chwile czytając żywoty świętych lub fragment Pisma, kieruję swój umysł na coś o wiele większego. Mógłbym też spędzić kilka chwil odmawiając modlitwę Jezusową lub po prostu zanurzając się w swoim otoczeniu i chłonąc je, w obu będąc obecnym całym sobą.

W miarę jak nasze społeczeństwo ulega dalszej polaryzacji, konkuruje ze sobą coraz więcej głosów, które twierdzą, że przynoszą ludziom mądrość, wiedzę i umiejętność rozróżniania. Jednak od wiadomości po media społecznościowe, prawie cała mądrość, którą możemy tam znaleźć, jest zaledwie mądrością tego świata. Św. Paweł cytuje Izajasza, mówiącego o Bogu: „Wytracę mądrość mędrców, a przebiegłość przebiegłych zniweczę” (1 Kor 1, 19).

Gdzie zainwestuję więc swój czas i energię? W tłumie głosów domagających się, bym je usłyszał w różnych mediach, czy w słowach naszego Pana i Jego świętych? Przed smartfonami ludzie nosili kieszonkowe Biblie właśnie z tego powodu - aby dokonać dobrego wyboru. Zastanawiam się, czy nadszedł czas, żebym zaczął to robić ponownie.

A co, jeśli za każdym razem, gdy będę mieć ochotę spojrzeć na telefon, po prostu spojrzę na otoczenie i zastanowię się nad chwilą obecną? Liczne świeckie badania wykazały korelację między intensywnym korzystaniem z telefonu komórkowego a zmniejszonym szczęściem, lękiem, rozpadem związku i depresją...

Zmiana, którą chcemy zobaczyć, musi zacząć się od nas. Dlaczego nie zacząć dzisiaj?

diakon Jeremiasz

za: Orthodox Road

fotografia: jarek11 /orthphoto.net/