polska: Delegacja ewangelickiego kościoła w diecezji lubelsko-chełmskiej

Delegacja ewangelickiego kościoła w diecezji lubelsko-chełmskiej

Mirosław Czapkowicz, 05 czerwca 2016

W dniach 2-5 czerwca na terenie Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej gościła sześcioosobowa delegacja partnerskiego Ewangelickiego Okręgu Kościelnego Balingen, z którą diecezja współpracuje ekumenicznie od 27 lat. Delegacji przewodniczył pastor Bernd Mayer, przewodniczący rady okręgu Balingen do spraw kontaktów partnerskich z naszą diecezją.

Goście odwiedzili prawosławny Dom Pomocy Społecznej w Lublinie. Zarówno budowę tej inwestycji, jak i jego działalność Ewangelicki Okręg Kościelny Balingen wielokrotnie wspierał finansowo. Następnie podczas spaceru ulicami Starego Miasta niemieccy partnerzy zapoznali się z pełnym renesansu miastem. Wieczorem, podczas spotkania z duchowieństwem posługującym w Lublinie, omówiono kwestie dalszej współpracy ekumenicznej. W rozmowach uczestniczył również pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie Grzegorz Brudny.

Ważnym punktem wizyty była modlitwa przy Mauzoleum na Majdanku, złożenie wieńców i zapalenie symbolicznych zniczy. Następnie delegacja odwiedziła cerkwie Białej Podlaskiej. Goście zapoznali się również z przebiegiem remontu zabytkowych cerkwi w Kobylanach oraz odwiedzili Monaster św. Onufrego w Jabłecznej oraz w Turkowicach. W sobotę zachwycali się urokami miasta Zamość, a następnie wzięli udział wspólnie ze społecznością prawosławną w nabożeństwie całonocnego czuwania ku czci św. Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej w Chełmie. Z ramienia diecezji podczas całego pobytu delegacją zajmował się referent kancelarii diecezjalnej Mirosław Czapkowicz.

W niedzielę goście udali się na nabożeństwo do parafii ewangelickiej w Lublinie. Pastor Grzegorz Brudny następnie zorganizował spotkanie integracyjne gości z parafianami, po którym nastąpiło pożegnanie i powrót do Niemiec.

fot. Łukasz Jakimczuk