polska: Supraśl: ukończono freski na filarach

Supraśl: ukończono freski na filarach

Sławomir Kiryluk, 06 listopada 2020

Z końcem października w Supraskim Monasterze ukończone zostało odtwarzanie fresków na dwóch filarach nawy głównej. Przedstawione zostały tam postaci czterdziestu ośmiu świętych wojowników, którzy męczeńsko oddali swoje życie za Chrystusa.

Wśród świętych przedstawionych na filarach są męczennicy dobrze znani większości wiernych – jak chociażby św. wlk. męcz. Jerzy Zwycięzca, św. Dymitr z Tesalonik – ale i święci, których imiona i żywoty są znane o wiele mniej. Mowa chociażby o pięciu wojownikach-męczennikach, których pamięć Cerkiew obchodzi 13/26 grudnia – Eugeniuszu, Eustracjuszu, Auksencjuszu, Mardariuszu i Oreście. Na freskach pojawili się także męczennicy Sergiusz i Bachus (7/20 października), czy św. Akacjusz Setnik z Kapadocji (7/20 maja). Wspomniani święci pochodzą, tak jak większość męczenników przedstawionych na filarach, z III-IV wieku. Wyjątkowe miejsce zajmują w tym gronie święci z I wieku chrześcijaństwa. Mowa o męczennikach Leoncjuszu i Hipacym (18 czerwca/1 lipca). Do wczesnych męczenników należy także św. Wiktor z Damaszku (11/25 listopada) z II wieku. Wszystkich czterdziestu ośmiu świętych łączy silna niezachwiana wiara i gotowość do oddania życia za wyznanie Chrystusa. Święci byli wojownikami, którzy zachowali mężność.

Malowidła na filarach zwieńczyły rekonstrukcję fresków w nawie głównej cerkwi Zwiastowania. W tym roku przewidziane są prace rekonstrukcyjne w kolejnych częściach świątyni. Freski o łącznej powierzchni ok. 700 m2 powstaną jeszcze w rozbudowanym narteksie (przedsionku) i pomieszczeniu dla chóru. Prace wykonywane będą wyłącznie ze środków własnych.

Reportaż telewizyjny o supraskich freskach dostępny jest do obejrzenia TUTAJ.

Dotychczasowe prace powstały ze środków własnych i dzięki dofinansowaniom – kopuła i tubus (środki własne), sklepienie (dotacja z MKiDN), część ołtarzowa (środki własne), południowa ściana nawy głównej (dotacja z MKiDN), część zachodniej ściany (dotacja z Funduszu Kościelnego), północna i wschodnia ściany nawy głównej (dotacje z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Gminy Supraśl). Relacja z zakończonych tej jesieni prac rekonstrukcyjnych na północnej ścianie pojawiła się na profilu Facebook Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – LINK.

„Święci męczennicy, którzy dzielnie przecierpieliście i zostaliście ukoronowani, módlcie się do Pana, aby zmiłował się nad naszymi duszami”. Wielka jest siła orędownictwa modlitewnego świętych męczenników. Oni bowiem oddali Chrystusowi swoje życie, nie bojąc się przelać krwi za wyznanie wiary. Modlitwa do świętych męczenników rozbrzmiewa na wielu nabożeństwach, a ich obecność na freskach w świątyni dodatkowo inspiruje wiernych do niezachwianej wierności Bogu. Bracia supraskiej wspólnoty zwracają się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętne wspólne dzieło odbudowy monasteru. Zapewniają o codziennej modlitwie za wszystkich ofiarodawców podczas Św. Liturgii i przed cudotwórczą Supraską Ikoną Bogurodzicy – by Miłosierny Pan Bóg zapisał imiona darczyńców monasteru w Księdze Życia i zachował ich w zdrowiu duchowym i cielesnym.

Prosimy o dalsze dobrowolne ofiary:
Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu
ul. Klasztorna 1, 16-030 Supraśl
Bank Spółdzielczy w Białymstoku, Oddział w Supraślu
Numer konta: 83 8060 0004 0680 0286 2000 0010

Fot. Sławomir Kiryluk